Ekologiczność okien PCV

ekologiczne okna

Okna PCV istnieją na rynku stolarki okiennej od dziesięcioleci i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością wśród osób, którym zależy na bardzo dobrej termoizolacji, wieloletniej wytrzymałości i atrakcyjnej cenie. Jeden aspekt nadal wzbudza jednak spory niepokój wśród klientów, a mianowicie ekologiczność okien PCV. Czy tworzywo sztuczne, które wykorzystuje się dziś do produkcji okien PCV, jest bezpieczne dla człowieka i środowiska naturalnego? A może lepiej jest zrezygnować z inwestycji w tego typu produkty i poszukać dla nich zamienników?

Produkcja okien PCV kiedyś i dziś

Historia okien PCV sięga początku drugiej połowy XX wieku, kiedy to w Niemczech powstały pierwsze konstrukcje okienne z polichlorku winylu. Co ciekawe, pierwsza polska fabryka okien plastikowych powstała nieco później, w 1974 roku w Czeladzi. Warto przy tym zaznaczyć, że okna PCV z tamtego okresu nie były ani atrakcyjne wizualnie, ani zbyt korzystne pod względem technicznym. Zwykle były to konstrukcje dostępne w kolorze białym lub brązowym, które miały kanciaste krawędzie, a do tego nie oferowały zbyt dobrych parametrów użytkowych. Ich ogromnym atutem był jednak fakt, że zastępując nimi stare okna drewniane, właściciele domów i mieszkań mogli zrezygnować z konieczności przeprowadzania okresowych uszczelnień i konserwacji.

Lata 90. ubiegłego wieku to czas prawdziwego rozkwitu okien PCV, które wyróżniały się już udoskonaloną konstrukcją, oferującą lepsze parametry izolacyjne i akustyczne, wyższe walory estetyczne i korzystniejszą cenę. Niepokojące wciąż było to, że do produkcji okien plastikowych wykorzystywano domieszkę ołowiu, który miał wzmocnić całą konstrukcję, jednak równocześnie był też szkodliwy dla zdrowia i środowiska naturalnego.

Jak to wygląda dziś? Ogromny postęp technologiczny, jaki dokonał się w ostatnich latach, doprowadził do tego, że obecnie do produkcji okien PCV nie stosuje się żadnych materiałów zawierających szkodliwe związki chemiczne. Co ważne, konstrukcje te nie emitują chlorku winylu, nie zawierają rtęci i kadmu, przez co są w 100% bezpieczne dla człowieka i środowiska naturalnego. Coraz więcej mówi się wręcz na temat tego, że okna PCV są ekologiczne i w 100% podlegają recyklingowi.

Ekologiczne okna PCV – co to znaczy?

Wdrażanie ekologicznych rozwiązań w różnych gałęziach przemysłu to aspekt, na który kładzie się w ostatnich latach coraz większy nacisk. Widać to m.in. na przykładzie materiałów wykończeniowych stosowanych na etapie budowy i remontu domu, które dziś mają być nie tylko korzystne cenowo, ale przede wszystkim przyjazne dla środowiska naturalnego. Ważne jest zatem, by w trakcie dobierania okien zwrócić uwagę na to, czy:

  • są one energooszczędne i nie prowadzą do dużych strat energii;
  • są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, co przekłada się na ich wieloletnią niezawodność;
  • nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery;
  • po wymianie na nowe będą mogły być poddane recyklingowi;
  • powstają w wyniku procesów zrównoważonej produkcji, których celem jest ograniczenie zużycia prądu, wody i energii cieplnej.

Dobra informacja jest taka, że dostępne dziś okna PCV spełniają wszystkie powyższe warunki, dlatego też osoby poszukujące ekologicznych okien, mogą bez obaw zdecydować się na zakup plastikowej stolarki okiennej.

Dlaczego ekologiczne okna powinny być energooszczędne?

Nie bez powodu pierwszym kryterium ekologiczności okien jest na powyższej liście ich energooszczędność. Niestety, zmiany klimatyczne, z którymi przychodzi nam się dziś zmierzyć, powodują szereg zjawisk niekorzystnych dla całej planety. Efekt cieplarniany, topniejące lodowce, anomalia pogodowe, malejące zasoby surowców odnawialnych (gaz, ropa, paliwa kopalne) to zaledwie część spośród wielu skutków pogłębiającej się destrukcji całej planety.

Z tego powodu producenci przykładają coraz większą wagę do prowadzenia mądrej polityki energetycznej, umożliwiającej ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Dużo mówi się też na temat budownictwa pasywnego i energooszczędnego, które, jak szacują eksperci, może wyraźnie obniżyć zużycie paliw konwencjonalnych, a nawet zmniejszyć poziom ich emisji. Ważną rolę odgrywa tu stolarka okienna, która w wielu przypadkach jest nieszczelna i powoduje spore straty energii, podnosząc tym samym emisję gazów cieplarnianych i zużywając większe ilości paliw kopalnych.

Wszystko to najlepiej tłumaczy, dlaczego tak ważne jest, aby ekologiczne okna gwarantowały bardzo dobre parametry izolacyjne, w tym przede wszystkim niski współczynnik przenikania ciepła (najlepiej na poziomie 0,5-0,7 W/m2K). Okazuje się, że inwestycja w dobrej jakości ekologiczną stolarkę okienną to nie tylko gwarancja wysokiego komfortu termicznego, ale także sposób na obniżenie rachunków za energię cieplną i poprawę sytuacji naszej planety.

Ekologiczne okna PCV a recykling

Temat recyklingu okien PCV wciąż nie jest w Polsce tak powszechnym tematem jak w wielu innych krajach europejskich, jednak mimo to i u nas zyskuje na coraz większym znaczeniu. A wynika to z tego, że okna PCV można praktycznie w całości poddać recyklingowi i wykorzystać je tym samym na nowo. Firmy specjalizujące się w tego typu działaniach są w stanie odzyskać nawet zużyte profile szybowe i okucia, a pozostałe elementy przetworzyć pod ponowną produkcję okien lub innych wyrobów plastikowych. Zazwyczaj takie okna są mielone na proszek, który następnie można wykorzystać do stworzenia wnętrza nowych profili okiennych.Proces recyklingu okien PCV niesie za sobą szereg korzyści – zarówno po stronie producenta stolarki okiennej, jak i środowiska naturalnego. Wykorzystanie materiału z recyklingu pozwala producentom na obniżenie kosztów stworzenia nowej stolarki okiennej, m.in. poprzez zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do produkcji, a do tego ogranicza emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Szacuje się bowiem, że każda tona recyklatu PCV pozwala na zmniejszenie emisji CO2 o około 2 tony w porównaniu do oryginalnego polichlorku winylu.

Scroll to Top