Jak wyregulować okno PCV?

jak wyregulować okna pcv

Okna plastikowe PVC to częsty wybór wśród klientów, którym zależy na doskonałej funkcjonalności i wysokiej szczelności stolarki okiennej. Nic więc dziwnego, że wszelkie problemy z działaniem okien mogą wzbudzać w użytkownikach spore niezadowolenie i frustrację. Dobra informacja jest jednak taka, że trudności te wynikają zwykle z konieczności przeprowadzenia regulacji okuć okiennych. Ten prosty zabieg, który trwa zaledwie kilka chwil, można wykonać samodzielnie, by przedłużyć w ten sposób trwałość okna i poprawić jego funkcjonalność. Jak wyregulować okna PCV i jak często należy to robić?

Regulacja okna PVC – co to takiego?

Mówiąc o regulacji okna plastikowego, mamy tak naprawdę na myśli proces określany fachowo jako regulacja okuć okiennych. Warto podkreślić, że obwiedniowe okucia okienne to jedyny element całej konstrukcji okiennej, który może być regulowany. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej funkcjonalności okien, w tym przede wszystkim sprawnego zazębiania i wyzębiania rolek, zaczepów, blokad oraz zawiasów. Płynna praca tych komponentów jest niezwykle ważna z punktu widzenia komfortu i bezpieczeństwa użytkowania stolarki okiennej.

W sytuacji, gdy zauważymy, że okna nie działają prawidłowo, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to związane z rozregulowanymi okuciami obwiedniowymi. Konieczne jest wówczas przeprowadzenie regulacji okna, czyli zmiany położenia ramy skrzydła okiennego względem ramy ościeżnicy. Ta prosta czynność może zapobiec wielu problemom związanym z użytkowaniem okien, w tym:

  • trudnościom z zamykaniem i otwieraniem okna;
  • trudnościom z poruszaniem klamką;
  • pogorszeniu parametrów związanych z wodoszczelnością i termoizolacją okna;
  • ocieraniu elementów konstrukcyjnych okna o siebie.

Co daje nam regulacja okna PVC?

Okna to elementy, przed którymi każdego dnia stoi wiele wyzwań. Oprócz tego, że mają one zapewnić domownikom bezpieczeństwo i wysokie walory estetyczne, to muszą także radzić sobie z trudnymi warunkami pogodowymi, takimi jak ostre słońce, mróz oraz wilgoć. Każdy z tych czynników może spowodować rozregulowanie mechanizmów okiennych, co w efekcie przekłada się na:

  • obniżoną szczelność całej konstrukcji okiennej i zaburzenie poziomu izolacji cieplnej w pomieszczeniach;
  • problemy z „opadaniem” skrzydła i trudności z jego płynnym otwieraniem lub zamykaniem;
  • zaburzenie cyrkulacji powietrza w domu, prowadzące m.in. do pojawienia się wilgoci na ścianach.

Sezonowa regulacja okien plastikowych pozwala na wyeliminowanie wszystkich tych niedogodności i gwarantuje bezawaryjną pracę okien przez długi czas. Co ważne, o czynności tej powinni zarówno właściciele nowej stolarki okiennej, zainstalowanej nawet kilka miesięcy temu, jak i Ci, którzy korzystają z okien plastikowych od dłuższego czasu.

Kiedy należy wykonać regulację okna PVC?

Regulację okien plastikowych warto przeprowadzać sezonowo – nawet wtedy, gdy nie widzimy większych problemów z codziennym działaniem stolarki okiennej. Systematyczność jest pod tym względem kluczowa, ponieważ może pomóc nam w utrzymaniu wysokiej szczelności okna i uniknąć zbyt dużych strat ciepła.

Regulację okien plastikowych zaleca się przeprowadzać wiosną i jesienią. Zimą warto pomyśleć o sprawdzeniu siły docisku skrzydła do ramy okiennej, natomiast latem delikatnie rozszczelnić skrzydło okienne, by poprawić dzięki temu wentylację w pomieszczeniach i wprowadzić do nich świeże powietrze.

Jak wyregulować okna PCV na lato lub zimę?

Jeżeli temperatury za oknem są coraz niższe, a zimne powietrze wpada do pomieszczeń, powodując tym samym ich wychłodzenie, warto sprawdzić, czy okna są ustawione na tzw. tryb zimowy. Co to oznacza? Zimą rolki ryglujące umieszczone w skrzydle okiennym powinny zwiększać szczelność okna i ograniczać dopływ zimnego powietrza do pomieszczenia. Należy więc mocniej je docisnąć i ustawić tak, by znajdowały się jak najbliżej uszczelek. Na koniec warto upewnić się, czy okno płynnie się otwiera i zamyka – jeżeli nie, to prawdopodobnie konieczne jest delikatne odsunięcie rolek od uszczelek.

Latem, gdy zależy nam na wpuszczeniu do pomieszczeń świeżego powietrza, mechanizm regulacji okna PVC przeprowadzany jest odwrotnie. W takiej sytuacji przestawiamy okno na tryb letni, czyli zmniejszamy siłę docisku skrzydła do ościeżnicy i odsuwamy rolki ryglujące od uszczelek. Na koniec również warto sprawdzić, czy okno płynnie otwiera się i zamyka.

Regulacja okna PVC w pionie – na czym polega?

Zdarza się, że czasami konieczna jest nie tylko zmiana położenia rolek ryglujących, ale też regulacja wysokości skrzydła okiennego. Czynność tę warto przeprowadzać niezależnie od pory roku – zawsze wtedy, gdy widzimy, że skrzydło delikatnie opadło, a jego otwieranie i zamykanie sprawia więcej trudności. By zmienić ustawienie skrzydła okiennego, niezbędne jest wyregulowanie okuć okiennych w dolnym zawiasie.

Proces ten wygląda następująco:

  1. Usuwamy osłonkę zawiasu.
  2. Dokręcamy widoczną od góry śrubkę regulacyjną przy pomocy klucza imbusowego, podnosząc tym samym skrzydło okienne.
  3. Sprawdzamy, czy skrzydło płynnie otwiera się i zamyka.
  4. Jeżeli pojawiają się problemy z pracą skrzydła, możemy lekko poluzować śruby w lewo lub dokręcić je mocniej w prawo.
  5. Zakładamy osłonkę na zawias.

Jak wyregulować okna PCV – samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Prace związane z regulacją okien plastikowych nie są skomplikowane, dlatego też dysponując podstawowymi narzędziami i niezbędną wiedzą na ten temat, można spróbować samodzielnie wykonać omówione wyżej czynności. Osoby, które mają jednak obawy, że doprowadzą w ten sposób do uszkodzenia konstrukcji okiennej, powinny skorzystać ze wsparcia profesjonalnego serwisanta okien, który zadba o funkcjonalność i szczelność okien, a także nie dopuści do utraty ochrony gwarancyjnej.

Scroll to Top