Jakie okna wybrać do domów pasywnych? Rekomendacje i kluczowe parametry

Rosnące ceny energii, a także coraz większy nacisk kładziony na kwestie związane z ochroną środowiska, sprawiają, że budownictwo pasywne cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Aby jednak dom pasywny mógł spełniać swoje zadanie, kluczowe jest dobranie odpowiedniej stolarki okiennej, która zapewni optymalną efektywność energetyczną. Jakie okna do domów pasywnych sprawdzają się najlepiej i czym się kierować podczas ich wyboru?

Czym wyróżnia się dom pasywny?

Wysoka świadomość ekologiczna i trudne warunki gospodarcze panujące w naszym kraju skłaniają Polaków do tego, by interesować się takimi zagadnieniami jak budownictwo pasywne. I chociaż samo określenie jest powszechnie stosowane już od dłuższego czasu, to wciąż nie wszyscy wiedzą, co ono tak naprawdę oznacza. Dom pasywny to inaczej budynek mieszkalny, w którym minimalizuje się zużycie energii niezbędnej do ogrzewania pomieszczeń. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie energetyczne tego typu budynku wynosi maksymalnie 15 kWh/m2.

Co ważne, dom pasywny zakłada wprowadzanie nowych rozwiązań budowlanych, których celem jest poprawa parametrów systemowych lub elementów istniejących już w budynku. Przykładem tego jest dodatkowe ocieplenie ścian, stropów i posadzek, a także wybór odpowiednio dobranych okien i drzwi wejściowych, które oferują podwyższoną szczelność oraz mniejsze straty ciepła. W domach pasywnych często wykorzystuje się też energię pozyskiwaną ze słońca (np. w formie instalacji fotowoltaicznych), aby móc tym samym lepiej dogrzewać i doświetlać wnętrza.

Jak dobrać okna do domu pasywnego? Najważniejsze aspekty

Odpowiedni dobór stolarki okiennej do domu pasywnego to czynnik, który w znacznym stopniu wpływa na efektywność energetyczną całego budynku. Szczególną uwagę należy zwrócić tu współczynnik przenikania ciepła (Uw) tego typu konstrukcji. Okna o niskim współczynniku Uw zapewniają lepszą izolację termiczną, co w efekcie wpływa na ograniczenie strat energii. Przyjmuje się, że im większe szyby w domu pasywnym (a jednocześnie węższe ramy), tym lepsza jest efektywność energetyczna okien. Większe powierzchnie szyb sprzyjają lepszemu wykorzystaniu energii słonecznej, ponieważ umożliwiają przepuszczanie większej ilości światła i ciepła do wnętrza.

Ważne jest także, aby okna pasywne były jak najmniej skomplikowane konstrukcyjnie, bez zbędnych podziałów, które mogą powodować powstawanie mostków termicznych, czyli miejsc, gdzie ciepło łatwiej ucieka. Okna o prostej, jednorodnej konstrukcji zminimalizują takie straty. Dla uzyskania maksymalnej efektywności energetycznej ważne jest też odpowiednie rozmieszczenie okien w budynku. Najlepiej, gdy większa ich część znajduje się na południowej elewacji, co pozwala na optymalne wykorzystanie energii słonecznej w ciągu dnia.

Okna do domów pasywnych – jakie wybrać?

Okna do domów pasywnych muszą spełniać normy ustalone przez Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstad i Instytut Techniki Okiennej w Rosenheim, potwierdzone certyfikatem. Normy te jednoznacznie wskazują, że:

  • współczynnik przenikania ciepła dla całego okna (Uw) nie powinien w nich przekraczać 0,8 W/m2K;
  • współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego (g) powinien wynosić co najmniej 60%.

Co ważne, okna do domu pasywnego muszą posiadać szyby zespolone z trzykrotnym oszkleniem, pokryte specjalną powłoką niskoemisyjną. Przenikalność cieplna takiej szyby nie może przekraczać 0,7 W/m2K. Profil ramy okiennej musi mieć o współczynnik przenikalności na poziomie max. 0,9 W/m2K, a ramka międzyszybowa powinna być wykonana ze stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego. Dzięki tym wymaganiom okna pasywne pozwalają na maksymalną efektywność energetyczną, zapewniając zarówno komfort cieplny, jak i oszczędności związane z ogrzewaniem. Są one podstawą dla osiągnięcia niskiego zapotrzebowania na energię w domu pasywnym, co wpisuje się w ideę zrównoważonego budownictwa i ochrony środowiska.

Kiedy warto zainwestować w okna do domów pasywnych?

Rygorystyczne wymagania konstrukcyjne, a także konieczność przestrzegania ścisłych parametrów użytkowych sprawia, że budowa domu pasywnego jest znacznie droższa w porównaniu do tradycyjnego budynku. Z drugiej strony musimy jednak pamiętać, że taka inwestycja zwraca się z czasem w formie niższych kosztów eksploatacji.

Decyzja o inwestycji w okna do domu pasywnego będzie szczególnie korzystna w przypadku długoterminowych planów związanych z użytkowaniem budynku. Okna pasywne, dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym, pozwalają na znaczne oszczędności na ogrzewaniu oraz zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem optymalnej temperatury w budynku. Niższe zapotrzebowanie na energię sprawia, że rachunki za ogrzewanie i klimatyzację stają się znacznie mniejsze, a komfort użytkowania wnętrz wzrasta.

Dodatkowo, w kontekście rosnących cen energii oraz większego nacisku na zrównoważone budownictwo zakup okien do domu pasywnego jest także krokiem w stronę dbałości o środowisko. Konstrukcje te pomagają zmniejszyć emisję CO2, co jest z kolei ważnym aspektem w kontekście globalnych działań na rzecz zmniejszenia śladu węglowego.

Jeżeli zatem zależy nam na długoterminowych oszczędnościach, komforcie cieplnym przez cały rok oraz zmniejszeniu wpływu na środowisko, inwestycja w okna do domu pasywnego będzie jak najbardziej uzasadniona.

Scroll to Top