Okna – Winchester czy Złoty Dąb? Który odcień złota najlepiej wybrać na okna?

Planując zakup nowej stolarki okiennej, często zastanawiamy się nie tyle nad ich funkcjonalnością czy też jakością wykonania, ile nad estetyką i tym, czy ramy okienne będą wizualnie spójne z wyglądem elewacji. I chociaż klasyczne, białe okna PVC wciąż święcą triumfy w polskich domach i mieszkaniach, to w ostatnim czasie na popularności zyskują modele w kolorystyce imitującej naturalne drewno, takie jak złoty dąb oraz dąb winchester. Jak wyglądają takie okna i kto powinien się na nie zdecydować?

Winchester – jaki to kolor?

Winchester, powszechnie nazywany również dębem winchester, to delikatny, jasny odcień nawiązujący do tonacji naturalnego drewna dębowego, które od lat wykorzystywane jest w konstrukcjach okiennych, a także jako wykończenie mebli lub podłóg. Winchester świetnie komponuje się z nowoczesnymi i klasycznymi aranżacjami wnętrz, w których prym wiodą meble wykonane z naturalnego surowca w zbliżonej kolorystyce, a także oszczędne formy i białe ściany.

Przyglądając się z bliska oknom w kolorze winchester, możemy zauważyć w ramach okiennych charakterystyczne usłojenie, które jest typowe dla drewna dębowego. Naszą uwagę powinien zwrócić również stonowany odcień brązu, przełamany subtelnymi, miodowymi refleksami. Co ciekawe, dziś elementy w kolorze dębu winchester są wybierane nie tylko we wnętrzach, ale też na zewnątrz, chociażby jako dodatek do elewacji.

Okna w kolorze winchester – jak dopasować do elewacji i klamek?

Domy, w których instaluje się okna winchester, często mają białą elewację, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i w klasycznych budynkach jednorodzinnych. Niektórzy właściciele decydują się również na zestawienie jasnych ścian zewnętrznych z oknami winchester oraz drewnianą podłogą na tarasie w ciepłym kolorze miodowym. Takie połączenie pozwala na stworzenie ciekawej, spójnej aranżacji całego budynku.

Innym rozwiązaniem jest dobór okien winchester do ceglanej elewacji. Wówczas miodowy odcień będzie wspaniale współgrał z bordowym odcieniem ścian zewnętrznych. Co więcej, elewacja może być też szara – wówczas jej chłód zostanie przełamany ciepłem okien winchester, które sprawią, że ogólny efekt będzie nieco bardziej przytulny.

A jak wygląda to w kwestii doboru klamek? Okna winchester bardzo dobrze komponują się z klamkami w różnych kolorach, w tym m.in. ze złotymi, które polecane są do eleganckich wnętrz, jak również srebrnymi, które wprowadzają nutkę świeżości i atrakcyjnego stylu do nowoczesnych wnętrz. Możemy również zdecydować się na taki sam kolor klamek i okien, aby uzyskać tym samym spójny, harmonijny efekt. Miłośnikom ponadczasowych rozwiązań poleca się z kolei dobór czarnych klamek, które zawsze pięknie łączą się z ramami okiennymi imitującymi naturalne drewno.

Jak wyglądają okna w kolorze złotego dębu?

Uważa się, że złoty dąb jest znacznie bardziej ekstrawaganckim i odważniejszym kolorem niż winchester. Już w pierwszej chwili widzimy, że przypomina naturalne drewno dębowe – ma widoczne specyficzne usłojenie i ciepłą barwę, jednak wyróżnia się licznymi żółtymi i pomarańczowymi refleksami, które wręcz „ożywiają” bazowy odcień brązu.

Wiele osób, które stoją przed dylematem pt.: „okna kolor złoty dąb czy winchester?”, powinny zastanowić się przede wszystkim nad tym, na jakim efekcie im zależy. Okna w odcieniu złotego dębu są szczególnie polecane do wnętrz utrzymanych w stylistyce rustykalnej, gdzie chcemy utrzymać sielski klimat i ciepłą, przytulną atmosferę. Takie konstrukcje tworzą zgrany duet z meblami w tym samym lub nieco ciemniejszym kolorze, a nawet z tymi, które pokryte są brązową skórą ekologiczną.

Okna złoty dąb – jaka elewacja i klamki?

Okna w kolorze złotego dębu są nieco ciemniejsze od modeli w tonacji winchester, dlatego też w ich przypadku świetnie sprawdza się połączenie np. z białą elewacją i dachem w stonowanej, czerwonej tonacji. Inną opcją jest zestawienie okien z jasną, kremową fasadą oraz brązowym dachem. Ci, którzy kochają niebanalny styl i ekstrawagancję, mogą śmiało zestawić okna w kolorze złotego dębu z ceglanymi ścianami zewnętrznymi oraz drewnianą podłogą tarasową.

Pozostaje pytanie – a co z klamkami? W zależności od tego, na jakim efekcie finalnym nam zależy, możemy wybrać klamki w odcieniu postarzanego złota (świetny wybór do wnętrz w stylu retro i vintage), a także w odcieniu brązu, co znakomicie współgra z rustykalną stylistyką wnętrz.

Okna winchester czy złoty dąb – co wybrać?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Oba kolory wyglądają dosyć podobnie i znakomicie imitują naturalne drewno. Istnieją jednak pewne różnice pomiędzy nimi. Musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że złoty dąb jest cieplejszym odcieniem, który pięknie wpada w pomarańcz i jest ciemniejszy od koloru winchester. Z tego powodu może okazać się lepszą opcją do wnętrz klasycznych i eleganckich, a także do budynków wykończonych materiałami w ciepłych kolorach, np. bordową dachówką. Z drugiej strony, winchester to kolor wprost idealny do nowoczesnych budynków, gdzie takie okna możemy zestawić np. z szarościami, białą elewacją oraz wnętrzami utrzymanymi w jasnych barwach.

Zastanawiając się, jaki kolor okien – złoty dąb czy winchester – będzie najlepszy, warto zatem wziąć pod uwagę zarówno wygląd elewacji, jak i stylistykę, w jakiej utrzymane są wnętrza. Szczególny nacisk powinniśmy położyć na materiały utrzymane w innych odcieniach drewna, np. podłogi, drzwi wewnętrzne oraz listwy przypodłogowe. Ramy okienne nie powinny gryźć się kolorystycznie z tymi elementami aranżacji, a raczej współgrać z nimi.

Jak widać, w wyborze między oknami winchester a złotym dębem kluczową rolę odgrywają indywidualne preferencje estetyczne oraz charakter i styl domu. Obie opcje oferują wyjątkowy urok i ciepło, które może znacząco uzupełnić aranżację wnętrz oraz wygląd elewacji. Ostatecznie, niezależnie od dokonanego wyboru, warto postawić na wysoką jakość i trwałość okien, które będą nie tylko pięknie prezentować się, ale także efektywnie spełniać swoje funkcje przez wiele lat, zapewniając komfort i bezpieczeństwo mieszkańcom domu.

Scroll to Top