Rolety nadtynkowe a podtynkowe

Zewnętrzne osłony okienne to praktyczne rozwiązania, które z jednej strony wpływają korzystnie na odbiór wizualny domu, a z drugiej poprawiają jego właściwości termoizolacyjne i zapewniają większą prywatność. Obecnie na rynku istnieje wiele produktów z kategorii osłon okiennych, które dostępne są w różnych kolorach i rozmiarach, jak również w kilku wersjach montażu. Wśród tych osłon, które od wielu lat cieszą się dużą popularnością, znaleźć można rolety nadtynkowe i podtynkowe. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań, a także jak wygląda ich instalacja?

Rodzaje rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne to jeden z typów osłon okiennych, które umieszczane są na zewnątrz budynku i mogą być obsługiwane ręcznie lub napędzane za pomocą silnika elektrycznego. Ich głównym zadaniem jest poprawa izolacji termicznej i akustycznej budynku, a także ochrona przed niekorzystnym działaniem czynników pogodowych, takich jak opady śniegu i deszczu oraz promieniowanie UV. Co ważne, rolety zewnętrzne gwarantują domownikom większą prywatność i chronią ich przed wtargnięciem niepowołanych osób do budynku.

W zależności od metody montażu oraz końcowego efektu wizualnego wymienić można cztery rodzaje rolet zewnętrznych:

  • rolety nadtynkowe – często określane są również jako rolety elewacyjne lub adaptacyjne. Jest to rozwiązanie najtańsze i najprostsze w montażu spośród wszystkich rodzajów rolet zewnętrznych. Konstrukcje te montuje się we wnęce okiennej lub na elewacji budynku. Co ważne, można je instalować w dowolnym momencie;
  • rolety podtynkowe – ich niezaprzeczalnym atutem jest wysoka wartość współczynnika cieplnego i akustycznego, a także znakomita ochrona antywłamaniowa. Rolety wykonane z aluminium instaluje się zwykle przed oknem, po przygotowaniu nadproża lub elewacji, natomiast te ze styrotermu są odpowiednie do montażu zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej zabudowie;
  • rolety nadstawne, nazywane również roletami nakładanymi lub naokiennymi, to konstrukcje, które mogą być montowane bezpośrednio na okna aluminiowe, drewniane lub plastikowe. Częstym wyborem wśród klientów są rolety z trwałego PCV, które może być wzbogacone o dodatkową warstwę ocieplenia. Rolety nadstawne są proste w montażu (nakłada się je na okno i mocuje do wnęki okiennej), a także mogą być sterowane manualnie lub elektrycznie;
  • rolety nadprożowe (RKS), które instaluje się w nadprożu okna wykonanego z mocnego, zbrojonego styropianu. Niezaprzeczalnym atutem takich rolet jest możliwość całkowitego ich ukrycia w elewacji budynku oraz znakomite właściwości termoizolacyjne.

Rolety nadtynkowe – wady i zalety

Jak już zostało wspomniane wcześniej, rolety nadtynkowe to produkty o prostej konstrukcji, które są tanie i łatwe w montażu. Ten ostatni czynnik sprawia, że można je bez problemu nakładać na istniejące okna lub elewacje. Wówczas roletę nadtynkową można schować w skrzynce – owalnej lub ściętej pod kątem 45 stopni. Co ważne, rozmiar skrzynek, w których umieszcza się rolety nadtynkowe, jest uzależniony przede wszystkim od ich rozmiaru (m.in. wysokości) oraz rodzaju pancerza. Dodatkowym udogodnieniem jest fakt, że za sprawą specjalnego mocowania ślizgaczy pancerza na wkręty do pokrywy bocznej, rolety nie trzeba demontować w całości, by wymienić pancerz na nowy.

Warto również podkreślić, że rolety nadtynkowe są uniwersalnym rozwiązaniem dla tych osób, które planują montaż osłon zewnętrznych w istniejącym już domu. Montaż tego typu konstrukcji nie wymaga od nas większych przygotowań i przeprowadzania skomplikowanych prac budowlanych, a czas całego procesu jest bardzo krótki. Ze względu jednak na fakt, że sama kaseta zewnętrzna, która montowana jest do elewacji budynku lub okna, jest duża i widoczna, warto dopasować ją pod względem kształtu i koloru do elewacji budynku.

Rolety podtynkowe – kiedy warto z nich skorzystać?

Jeżeli chodzi o rolety podtynkowe, to zdecydowanym plusem jest tu lepszy efekt wizualny, ponieważ skrzynkę można w niewidoczny sposób wkomponować w elewację budynku. Co więcej, cały system nie wymaga powiększania otworów okiennych, co dla wielu osób również może okazać się sporym udogodnieniem. Warto również dodać, że skrzynka rolety podtynkowej znajduje się na zewnątrz budynku, przez co dostęp do przeprowadzenia czynności serwisowych jest możliwy za sprawą klapy rewizyjnej znajdującej się w dolnej części rolety.

Musimy jednak pamiętać o tym, że decyzję o montażu rolet podtynkowych warto podjąć jeszcze na etapie budowy domu. Dzięki temu możemy uniknąć konieczności wykonywania zmian w nadprożu, których wymaga instalacja rolet w gotowym budynku. Mimo wszystko, ze względu na bardzo dobre parametry termoizolacyjne, rolety podtynkowe są polecane do budynków pasywnych i energooszczędnych.

Rolety nadtynkowe czy podtynkowe – co wybrać?

Wybór konkretnego typu rolety zewnętrznej powinien być uzależniony przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji. Zarówno rolety nadtynkowe, jak i podtynkowe mają swoje plusy i minusy, które należy rozważyć na etapie dobierania osłony okiennej. Pamiętajmy również, że wybór rolety nadtynkowej lub podtynkowej warunkuje sposób instalacji oraz aspekty wizualne. Pierwsze z rozwiązań jest prostsze pod względem technicznym i może być instalowane w dowolnym momencie, jednak jest nieco bardziej widoczne. Druga z opcji jest z kolei optymalnym rozwiązaniem, jeżeli elewacja domu jest w stanie surowym lub jeśli planujemy wymianę okien.

Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujemy się na rolety nadtynkowe, czy podtynkowe, możemy mieć pewność, że oba typy zapewnią nam bardzo dobre parametry termoizolacyjne, komfort i wysoką ochronę antywłamaniową.

Scroll to Top