Drzwi do domu – metalowe, drewniane czy stalowe

Drzwi wejściowe mają kluczowe znaczenie z punktu widzenia estetyki i bezpieczeństwa domu. Jakie drzwi zewnętrzne najlepiej zdają egzamin w twoim przypadku? Sprawdź nasz poradnik i dokonaj świadomego wyboru!

Dom zaczyna się od drzwi

Powszechnie wiadomo, że pierwsze wrażenie może odgrywać kolosalną rolę dla losów relacji dwojga osób. Spotykając drugiego człowieka, zwracamy uwagę na jego aparycję, wyraz twarzy, całościowy wygląd oraz na to, co i jak mówi. Te cechy wywołują w nas określone odczucia, które trudno będzie wymazać z pamięci. Podobnie jest w kwestii budownictwa. W tym kontekście ważną rolę odgrywają drzwi zewnętrzne, które są niejako wizytówką domu i mieszkania, a przede wszystkim osób mieszkających w środku. Oprócz tej metaforycznej roli drzwi wejściowe pełnią też szereg bardzo praktycznych zadań – zabezpieczają wnętrze, zapobiegają przedostawaniu się ciepła na zewnątrz i hałasów z zewnątrz do środka. Wszystko w trosce o najwyższy komfort domowników. O tym, że drzwi zewnętrze są obowiązkowym elementem konstrukcyjnym budynku, wie każde dziecko. Nie każdy dorosły zdaje sobie jednak sprawę, jakie drzwi zewnętrzne będą najlepszym wyborem w przypadku budowy jego wymarzonego domu. Dlatego właśnie przygotowaliśmy ten krótki poradnik, którego zadaniem jest ułatwienie inwestorom najlepszej decyzji zakupowej. Sprawdźmy, z jakich materiałów robi się drzwi wejściowe.

Drzwi wejściowe drewniane

Drzwi zewnętrzne tworzy się z różnych gatunków drewna, dzięki czemu otrzymujemy produkty o nieco innych parametrach. Wszystkie modele drzwi drewnianych mają jednak podobne atuty – charakteryzują się dużą odpornością na warunki atmosferyczne oraz świetnie izolują ciepło, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie łatwiej można utrzymać pod kontrolą.

Drzwi zewnętrzne z PVC

Polichlorek winylu jest ochoczo wykorzystywany przez twórców stolarki okiennej i drzwiowej. W rubryce zalet drzwi zewnętrznych z PCV zapisujemy bardzo wysoki poziom izolacji termicznej i akustycznej. PCV jest relatywnie tanim i szeroko dostępnym komponentem, dzięki czemu cena drzwi zrobionych z tego tworzywa może być naprawdę atrakcyjna. Dodajmy, że PVC jest plastycznym, lekkim i łatwym w pielęgnacji materiałem. Drzwi z tworzywa są wykończone okleiną, co przekłada się na dużą różnorodność stylistyczną.

Drzwi aluminiowe

Oto niekwestionowany lider w kategorii estetyki drzwi. Modele z aluminium są dostępne w szerokiej gamie kolorów oraz dodatkowych zdobień. To produkt dla osób ceniących sobie styl, ale nie zapominających także o funkcjonalności. Drzwi z aluminium zapewniają domownikom wysoki poziom bezpieczeństwa, są „nienaruszalne” dla kapryśnej pogody, a do tego nieźle izolują ciepło. Nieco gorzej wypadają w kategorii dźwiękoszczelności, dlatego nie rekomendujemy ich osobom, które są wyczulone na hałasy.

Drzwi stalowe

Ta opcja również ma szereg mocnych punktów. Przymiotnik „mocne” w ogóle dobrze opisuje drzwi ze stali. Są one bardzo odporne – zarówno na włamania, uszkodzenia mechaniczne, jak i warunki atmosferyczne. Zapewniają też spore możliwości aranżacyjne jeśli chodzi o kolorystykę i dodatki, przez co z powodzeniem sprawdzą się w domach, w których przykłada się wagę do estetyki. Czy to rozwiązanie ma jakieś wady? Owszem. Drzwi metalowe nie najlepiej izolują ciepło i są słabą barierą dla dźwięków. Do tego trzeba dodać też duży ciężar własny.

Drzwi zewnętrzne jakie wybrać?

Odpowiadając na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę kilka cech drzwi wejściowych, na które ma wpływ nie tylko komponent. Arcyważną rolę tu odgrywają okucia i ościeżnica. To one w pierwszej kolejności odpowiadają za poziom bezpieczeństwa. Od okucia zależy, w ilu punktach będą ryglowane drzwi lub czy będą wyposażone w bolce antywyważeniowe przy zawiasach. Tego typu dodatki mają przełożenie na klasę antywłamaniowości drzwi wyrażoną w skali RC1 – RC6. Za dobrze zabezpieczone drzwi możemy uznawać modele spełniające co najmniej kryteria klasy RC3. W grę wchodzi też ekonomika drzwi rozumiana jako ich termoizolacyjność. Im mniej ciepła z wnętrza ucieka przez drzwi, tym niższe rachunki za ogrzewanie. O stopniu termoizolacyjności informuje parametr Ud (W/m2K). 

Jakiej firmy drzwi zewnętrzne kupić?

Jak widać kwestia wyboru materiału, z którego zrobione są drzwi, jest jedną z (a nie jedyną wytyczną), które należy rozważyć przy zakupie. Uwadze inwestorów nie powinno ujść też pochodzenie drzwi. Na rynku budowlanym operuje wielu producentów, ale nie każdy jest w stanie zapewnić produkt o takiej samej jakości. Po czym poznać firmę godną zaufania? 

Eurocolor to polska marka z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w branży budowlanej. W jej portfolio są okna, drzwi wejściowe, bramy garażowe, rolety zewnętrzne i akcesoria. Eurocolor robi drzwi wejściowe na wymiar, które trafiają w gusta najbardziej wymagających klientów. Firma tworzy drzwi z PCV i aluminium, dając przy tym inwestorom spore możliwości aranżacyjne jeśli chodzi o skrzydła, zawiasy, próg, klamki czy ościeżnice. W ofercie Eurocolor są też rozwiązania zautomatyzowane (np. czytnik linii papilarnych, czytnik zbliżenia, elektrozamek) ułatwiające codzienne użytkowanie i podnoszące poziom bezpieczeństwa.

Scroll to Top