Jakie okna PCV wybrać?

Stolarka okienna wykonana z PCV niezmiennie od lat należy do grona faworytów wśród polskich inwestorów. Naczelnym powodem, dla którego ludzie stawiają na okna zrobione z polichlorku winylu, jest korzystny stosunek ceny do jakości. Jednak wybór budulca to przecież nie jedyna kwestia przy wyborze stolarki okiennej. Jakie okna PCV wybrać, by być zadowolonym?

Okna z PCV robione na wymiar

Zacznijmy od tego, że okna wykonane z polichlorku winylu są dostępne w dwóch wersjach: zestandaryzowanej i robionej na wymiar. Pierwsza odznacza się niższą ceną i powszechną dostępnością, druga może być nieco droższa, ale produkt, który otrzymujemy, jest zdecydowanie lepszy jakościowo, a przede wszystkim dopasowany do naszych potrzeb. Okna na wymiar pozwalają zrealizować marzenia o większych czy niestandardowych przeszkleniach, co szczególnie będzie procentować w przypadku budowy własnego domu. Dzięki oknom na wymiar możemy pokusić się o duże okna tarasowe czy narożne, a tym samym zapewnić unikatowe warunki świetlne we wnętrzu. Oprócz spersonalizowanych gabarytów, okna robione na wymiar mają także możliwość doboru konkretnych akcesoriów i zabezpieczeń. Więcej o nich przeczytasz w dalszej części artykułu. W parze z zamówieniem okien na miarę może (a raczej powinien) iść montaż firmowy. Co to takiego? Chodzi o zamontowanie stolarki okiennej przez ekipę rekomendowaną przez producenta. Certyfikowani fachowcy dają gwarancję poprawnego montażu, a także tego, że okno będzie należycie spełniać swoje zadania przez długie lata. To pierwsza, ale nie ostatnia wskazówka w temacie: okna PCV jakie wybrać, by być zadowolonym. Idźmy dalej.

Termoizolacyjność kluczem do sukcesu

Pierwszy akapit wyraźnie odwodzi nas od stawiania na budżetowe rozwiązania. Oszczędności są bowiem pozorne. Kiepskie jakościowo lub źle zamontowane okno będzie przepuszczało więcej ciepła ze środka na zewnątrz, co wymiernie przełoży się na wyższe rachunki. I odwrotnie, lepsze parametry izolacyjne i precyzyjny montaż sprawią, że z biegiem lat zaoszczędzimy więcej na rachunkach z ciepłowni. Termoizolacyjność jest jednym z fundamentalnych parametrów, przez które należy oceniać właściwości danego okna. Okna PCV mogą pochwalić się dobrymi wynikami w tej materii. O stopniu izolacji temperaturowej mówi nam współczynnik Uw. Zasada jest prosta: im jest on niższy, tym lepiej. Najlepsze modele z polichlorku winylu mogą zaoferować termoizolacyjność na poziomie 0,72 W/m2K. Od czego, oprócz samego budulca okna, zależy wartość parametru Uw? W tej kwestii największa odpowiedzialność spoczywa na konstrukcji profilu. Liczy się więc szerokość systemu, grubość ścianek, ilość komór w ramie i skrzydle, uszczelnienie oraz marka profilu (w Europie od lat królują: SCHÜCO, REHAU i VEKA). Oprócz profilu ważne są także przeszklenia. Najlepiej izolują pakiety trzyszybowe, w których przestrzenie między taflami są wypełnione gazem. Istotną rolę odgrywają też ramki przyszybowe – najlepiej izolują te pozbawione metalu, który dobrze przewodzi temperaturę.

Okna PCV jakie wybrać, by czuć się bezpiecznie?

O ile za przenikalność cieplną stolarki okiennej odpowiadają profile i pakiety szybowe, to z tematu bezpieczeństwa “są rozliczane” głównie okucia. Chodzi o wszystkie metalowe elementy, dzięki którym skrzydło okna przesuwa się w różnych płaszczyznach. Są one z reguły niewidoczne na pierwszy rzut oka, ale finalnie mają sporo do powiedzenia jeśli chodzi o końcowe wrażenia użytkownika. Okucia decydują o różnych sposobach otwierania i uchylania okna. Odpowiadają za różne stopnie wentylacji, łatwe otwieranie skrzydła (każdy z producentów może oferować nieco inne, autorskie pomysły w tej materii) i szereg rozwiązań w kwestii bezpieczeństwa. Okno PCV może być wyposażone w klamki z funkcją Secustik, zaczepy antywyważeniowe czy blokadę błędnego położenia klamki. Wszystko po to, by utrudnić życie złodziejom i jeszcze lepiej chronić twoje skarby.

Okna PCV muszą ładnie się prezentować

Wybór okucia ma też wpływ na prezencję okna. Po pierwsze, w skład okucia wchodzi klamka, a ta może mieć różne kształty i kolory. Inna sprawa to zawiasy. Inwestor może zdecydować się na okucie tradycyjne z widoczną stroną zawiasową lub na okucie chowane z ukrytymi zawiasami. Wygląd okien przede wszystkim zawdzięczamy jednak wybranym kolorom. Współczesna paleta barw profili w katalogach renomowanych producentów może przyprawiać o ból głowy. Wybór jest naprawdę spory, dzięki czemu nawet esteci mogą dobrać barwę pasującą do wnętrza i stylu elewacji. Na najbardziej wymagających czekają okna dwukolorowe. Oprócz kolorów można wybrać także profile fakturowane lub te imitujące strukturę drewna. To wszystko oferuje ci ogromną różnorodność aranżacyjną, dzięki czemu okna plastikowe staną się integralną częścią wystroju.

Scroll to Top