W czasach, w których urbanizacja i intensywny rozwój infrastruktury przyczyniają się do wzrostu poziomu hałasu, skuteczna ochrona przed dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz staje się kluczowa. Odgłosy uliczne, hałas przemysłowy czy głośne imprezy – wszystko to może wpływać negatywnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, prowadząc do stresu, zaburzeń snu i obniżenia jakości życia. Idealnym rozwiązaniem w tym kontekście są okna dźwiękoszczelne, które znacząco poprawiają komfort życia w obszarach narażonych na uciążliwy hałas. Jak wybrać odpowiedni model okien dźwiękoszczelnych i czym kierować się przy ich zakupie?
Izolacyjność akustyczna okna – dlaczego jest tak ważna?
Hałas to jeden z najbardziej uciążliwych czynników wpływających na komfort życia w dzisiejszym społeczeństwie. Narażenie na nadmierny hałas, zarówno w miejscach pracy, jak i w domach, może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia snu, zwiększony poziom stresu, a nawet problemy z sercem. Dlatego izolacyjność akustyczna okien staje się kluczowym aspektem, który może znacząco wpłynąć na jakość życia mieszkańców.
Zgodnie z polską normą PN-87/B-02151/02, która określa dopuszczalne poziomy hałasu wnikającego do pomieszczeń mieszkalnych, natężenie hałasu w budynku nie może przekraczać w ciągu dnia 40 dB, natomiast w nocy 30 dB. Poza domem, jednak wciąż w terenie zabudowanym, dopuszczalna jest wartość 60 dB w ciągu dnia i do 50 dB w nocy. Niestety, jak pokazuje życie, często trudno jest utrzymać dopuszczalne poziomy, ponieważ sam szept generuje hałas na poziomie 20 dB, a szczekanie psa to już około 80 dB.
W tym kontekście tak ważne jest, aby korzystać z okien dźwiękoszczelnych, które mogą znacznie obniżyć poziom hałasu przedostającego się do wnętrza budynku. Oznacza to, że mieszkańcy mogą cieszyć się spokojem i ciszą w swoich domach, niezależnie od tego, co dzieje się na zewnątrz. W praktyce jest to równoznaczne m.in. z lepszą jakością snu, mniejszymi problemami ze zdrowiem związanym ze stresem, a także wyższym poziomem komfortu w codziennym życiu.
Okna dźwiękoszczelne – co to oznacza?
Mówiąc o oknach dźwiękoszczelnych, mamy na myśli nowoczesne konstrukcje okienne, które skutecznie obniżają poziom hałasu dobiegającego z zewnątrz. Ich głównym wyróżnikiem jest wysoka izolacyjność akustyczna, określana przez współczynnik Rw i uzależniona m.in. od odpowiedniego oszklenia, profili, uszczelek oraz okuć. Duże znaczenie w przypadku okien dźwiękoszczelnych ma także prawidłowy montaż, który gwarantuje możliwie najlepszą szczelność oraz statykę.
Chcąc podwyższyć dźwiękoszczelność okien producenci stosują takie rozwiązania jak:
- większa liczba szyb w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji okiennych;
- montaż szyb o zróżnicowanej grubości, co obniża tzw. zjawisko rezonansu, czyli wibracji przenoszących dźwięk;
- wypełnienie przestrzeni międzyszybowych gazem szlachetnym, który obniża hałas;
- stosowanie szkła laminowanego lub specjalnej folii akustycznej, która pochłania dźwięki.
Czym powinny charakteryzować się okna dźwiękoszczelne?
Jak już zostało wspomniane wcześniej, w temacie okien dźwiękoszczelnych kluczową rolę odgrywa izolacyjność akustyczna okien, wyrażana za pomocą trzech wskaźników:
- Rw – ważony składnik izolacyjności akustycznej właściwej, określany w decybelach;
- Ctr – widmowy wskaźnik adaptacyjny dla dźwięków o niskiej i średniej częstotliwości, np. wolno poruszających się pojazdów;
- C – widmowy wskaźnik adaptacyjny dla dźwięków o średniej i wysokiej częstotliwości, np. hałasu lotniczego, drogowego lub kolejowego.
Zgodnie z normą EN 14351-1 izolacyjność akustyczna powinna być zatem wyrażana przez wskaźnik Rw oraz korektę o wskaźniki C i Ctr.
W oknach dźwiękoszczelnych stosuje się także potrójne oszklenie, gdzie każda kolejna szyba to dodatkowa izolacja termiczna i akustyczna. Istotne jest też zespolenie szyb oraz odpowiednie wklejenie ich do profilu okiennego. Duże znaczenie ma tu również liczba uszczelek przylgowych – w branży stolarki okiennej standardem są dziś okna z potrójnym uszczelnieniem, dzięki którym stolarka jest ciepła i cicha. Wybierając okna dźwiękoszczelne, warto zwrócić także uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który wpływa w znacznym stopniu na komfort termiczny podczas przebywania w danym pomieszczeniu.
Okna dźwiękoszczelne – ceny
Cena okien dźwiękoszczelnych jest tą kwestią, która często nurtuje osoby planujące zakup nowych okien. Warto jednak podkreślić, że parametr ten zależy przede wszystkim od wybranego pakietu szybowego oraz rodzaju profili okiennych. Pamiętajmy jednak o tym, że wybierając okna dźwiękoszczelne, powinniśmy zwrócić uwagę nie tyle na to, ile decybeli ma dana szyba, ale jaką wartość współczynnika izolacyjności akustycznej ma całe okno. W wielu przypadkach producenci podają dB szyby, jednak musimy wiedzieć, że przed hałasem chroni nas całe okno, a nie tylko szyba.
Przyjmuje się, że im wyższa jest wartość współczynnika Rw, tym wyższa jest cena okien dźwiękoszczelnych – przeważnie o 20-40%. Zdarza się jednak, że okna zapewniające maksymalną ochronę akustyczną są droższe niemal dwukrotnie od tradycyjnych konstrukcji okiennych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak sprawdzić zarówno parametry użytkowe okien, jak i renomę producenta oraz jakość oferowanych przez niego produktów.