Duże okna – czy warto w nie inwestować?

inwestycja w duze okna

Jak możemy zaobserwować na przestrzeni ostatnich kilku lat, jednym z wiodących  trendów w nowoczesnej architekturze są duże przeszklenia. Okna o niestandardowych wymiarach nie tylko podkreślają wyjątkowy charakter całego budynku, ale także poprawiają komfort życia codziennego poprzez zapewnienie większej ilości naturalnego światła, które wpada do pomieszczeń. Czym charakteryzują się duże okna i czy warto w nie zainwestować?

Duże okna, czyli jakie? Co mówi prawo na temat wielkości okien?   

Przepisy prawa jasno wskazują minimalne wymagania dotyczące konstrukcji okiennych, które można stosować w budynkach mieszkalnych. Jak wynika z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, każde pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi powinno mieć stały dostęp do światła dziennego. Warunek ten dotyczy pomieszczeń, w którym te same osoby przebywają dłużej niż 4 godziny dziennie, czyli np. salonu, sypialni czy też gabinetu.

Co ważne, wskazany wyżej dokument podaje też minimalną powierzchnię wszystkich okien, które powinny znaleźć się w pomieszczeniu. Przyjmuje się, że w miejscach przeznaczonych na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien (liczonej w świetle ościeżnic) do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8. W pozostałych pomieszczeniach, w których światło dzienne jest niezbędne ze względu na ich przeznaczenie, stosunek ten powinien wynosić co najmniej 1:12.

Co to oznacza w praktyce? Inwestor może sam zdecydować, czy w jego pomieszczeniu będzie zamontowane jedno duże okno o powierzchni minimum 1/8 podłogi, czy może kilka mniejszych okien o określonej powierzchni łącznej. Co ciekawe, rozporządzenie Ministra Infrastruktury nie zakłada też, jaka może być maksymalna powierzchnia przeszkleń w budynku, dając tym samym inwestorom duże możliwości w kwestii aranżacji przeszklonych powierzchni.

Duże okna – wady i zalety

Jeżeli cofniemy się pamięcią o 30-40 lat, to zauważymy, że w budownictwie mieszkalnym dominowały wówczas przede wszystkim wąskie, jednoskrzydłowe drzwi balkonowe i małe konstrukcje okienne. Dziś symbolem nowoczesnego budownictwa są z kolei designerskie przeszklenia od podłogi do sufitu, które pojawiają się już nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w budynkach wielorodzinnych. Co sprawia, że duże okna wciąż podbijają serca architektów i inwestorów, którzy zamiast klasycznych, murowanych ścian zewnętrznych coraz chętniej decydują się na wielkogabarytowe konstrukcje okienne?

Za takim wyborem przemawia oczywiście atrakcyjny wygląd dużych okien, który idealnie wpisuje się w stylistykę nowoczesnych domów z betonu, szkła oraz metalu. Duże okna to jednak nie tylko kwestia aspektów wizualnych, ale także walory użytkowe, takie jak:

  • dostęp do większej ilości światła dziennego – im większe przeszklenie, tym więcej promieni słonecznych może przenikać do pomieszczenia. Jak wiadomo, w jasnych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach czujemy się lepiej i rzadziej potrzebujemy sztucznych źródeł światła, co wiąże się z dodatkowymi korzyściami ekonomicznymi i ekologicznymi;
  • optyczne powiększenie wnętrz – jasne pomieszczenia, do których wpada więcej światła, sprawiają wrażenie bardziej przestronnych, nowoczesnych i przytulnych;
  • otwarcie na otoczenie – przeszklona ściana połączona z estetycznymi drzwiami tarasowymi pozwala na dosłowne scalenie przestrzeni salonowej z tarasem lub ogrodem. Dzięki temu, niezależnie od warunków pogodowych za oknem, możemy cieszyć się bliskim kontaktem z naturą;
  • poprawa estetyki elewacji budynku – oszklone ściany zewnętrzne to świetny pomysł na luksusową elewację z nutką nowoczesności.

Niestety, duże okna to rozwiązanie, które nie jest pozbawione wad. O ile w zimie przeszklenia wielkogabarytowe umieszczone od południowej strony pozwalają na dogrzanie pomieszczeń, o tyle latem, gdy słońce mocno grzeje, mogą okazać się sporym utrudnieniem. Z tego powodu zaleca się, aby do okien w niestandardowym rozmiarze dobierać odpowiednie osłony okienne, np. rolety zewnętrzne, żaluzje lub specjalne folie ochronne, które blokują dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia, co w rezultacie zapobiega ich nadmiernemu nagrzewaniu się.

Kolejną kwestią, którą należy poruszyć w temacie dużych okien, jest termoizolacja. Niestety, konstrukcje te charakteryzują się gorszą izolacyjnością termiczną w porównaniu do muru, przez co w pomieszczeniu mogą pojawić się straty ciepła, które prowadzą do wzrostu kosztów ogrzewania całego budynku. Rozwiązaniem tego problemu jest energooszczędna stolarka okienna z potrójnym oszkleniem i niskim współczynnikiem przenikania ciepła Uw, która instalowana jest zgodnie z zasadami ciepłego montażu. Takie konstrukcje mogą skutecznie ochronić wnętrza przed powstaniem mostków termicznych.

Ostatnie zagrożenie związane z wyborem dużych okien to aspekt bezpieczeństwa. Duże przeszklenia mogą stać się przynętą dla włamywacza, który będzie mógł podejrzeć, co dzieje się w środku budynku, a następnie sforsować przeszkloną przestrzeń. Z tego powodu zaleca się inwestowanie w wielkogabarytową stolarkę okienną z dodatkowymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi, np. wzmocnionymi pakietami szybowymi i zaczepami antywyważeniowymi.

Ile kosztują duże okna?

Nie sposób jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ ostateczna cena okna jest zawsze uzależniona od jego rodzaju, materiału wykonania oraz gabarytów. Przyjmuje się, że okna stałe są nieco tańsze w porównaniu do nowoczesnych okien przesuwnych w dużym rozmiarze, jednak zapewniają też mniejszy komfort podczas codziennego użytkowania. W zależności od zastosowanego pakietu szybowego, profili okiennych oraz dodatkowych zabezpieczeń koszt dużego okna może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Duże okna – czy warto się na nie zdecydować?

Moda na duże okna, które idealnie wpisują się w wygląd prostej bryły budynku i minimalistycznej stylistyki wnętrz, trwa w najlepsze. Czy to oznacza, że faktycznie warto wybierać je do swojego projektu nowoczesnego domu? Z pewnością dobrze jest przemyśleć wszystkie za i przeciw takiego rozwiązania. Duże okna sprawiają, że do wnętrz wpada więcej naturalnego światła dziennego, a cała przestrzeń sprawia wrażenie lekkiej i optycznie powiększonej. Z drugiej strony utrzymanie takich konstrukcji w czystości może okazać się nie lada wyzwaniem, podobnie jak dobór odpowiednich zabezpieczeń antywłamaniowych i osłon okiennych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc upewnić się, czy takie rozwiązanie będzie współgrało ze wszystkimi naszymi potrzebami i preferencjami.

Scroll to Top