Okna drewniane, PCV czy aluminiowe? Porównanie materiałów

porównanie okien PCV, drewnianych i aluminiowych

Wybór odpowiednich okien do domu lub mieszkania niejedną osobę może dosłownie przyprawić o ból głowy. Dzieje się tak m.in. ze względu na szeroki wybór modeli dostępnych na rynku, zróżnicowanych pod względem materiału wykonania, wyglądu i parametrów użytkowych. I chociaż jeszcze kilka dekad temu w większości budynków królowały okna drewniane, to dziś, wraz z pojawieniem się nowych technologii i materiałów, na znaczeniu zyskują też okna aluminiowe i PCV. Czym różnią się poszczególne modele i na jaki typ okien warto się zdecydować?

Okna PCV – gwarancja korzystnej ceny i doskonałej termoizolacji

Jako pierwsze na tapet bierzemy okna wykonane z polichlorku winylu, powszechnie określane jako okna PCV. Produkty te od wielu lat są najczęściej wybierane przez konsumentów, co wynika przede wszystkim z ich przystępnej ceny, która idzie w parze z wieloletnią wytrzymałością i łatwością w utrzymaniu czystości. Polichlorek winylu, czyli materiał, z którego wykonane są okna PCV, jest też bardzo dobrym i wytrzymałym izolatorem, który z jednej strony poprawia efektywność energetyczną budynku, a z drugiej gwarantuje wyjątkową trwałość okien.

Wnętrze plastikowych profili okiennych podzielone jest na komory, których liczba świadczy o poziomie termoizolacji całej konstrukcji okiennej. Standardem na rynku są dziś okna pięciokomorowe, jednak klienci coraz częściej sięgają również po modele sześciokomorowe. Co ważne, okna PCV zapewniają bardzo dobrą izolację akustyczną i nie wymagają częstej konserwacji, a do tego nadają się w całości do recyklingu.

Okna drewniane – stylowy design i ponadczasowa elegancja

Mówi się, że okna drewniane to najlepszy wybór dla osób, którym zależy nie tylko na funkcjonalności, ale też estetycznym wyglądzie konstrukcji okiennej. Jest to związane z tym, że drewniana stolarka okienna charakteryzuje się niezwykle eleganckim, klasycznym wykończeniem, które imponuje unikalną fakturą, jak również niezrównaną trwałością. Okna drewniane, zwłaszcza te wykonane z takich gatunków drewna jak dąb, modrzew, orzech oraz jesion, dodają naszym wnętrzom szlachetności, a do tego dostarczają niezwykłych doznań zapachowych.

Warto również dodać, że drewno jest materiałem ekologicznym, który, podobnie jak plastik, nadaje się do recyklingu i jest przyjazny dla środowiska naturalnego. Drewno jest też znakomitym izolatorem ciepła, nie koroduje (tak jak aluminium), a do tego jest trwałe i może być z powodzeniem wykańczane farbami akrylowymi oraz lakierami (błyszczącymi lub kryjącymi), które dodatkowo uwydatniają usłojenie.   

Okna aluminiowe dla miłośników konstrukcji w rozmiarze XXL

Okna aluminiowe wielu osobom wciąż kojarzą się z budynkami użyteczności publicznej, gdzie stawia się na trwałe i wytrzymałe konstrukcje okienne. Okazuje się jednak, że w ostatnim czasie okna wykonane z aluminium cieszą się coraz większą popularnością również wśród prywatnych inwestorów. Z czego to wynika? Otóż aluminium jest materiałem lekkim i odpornym na rdzę, a do tego jest bardzo wytrzymałe, przez co można z niego tworzyć wielkogabarytowe konstrukcje okienne, wyróżniające się nowoczesnym lub wręcz awangardowym wyglądem.

Co więcej, okna aluminiowe nie tracą swoich walorów estetycznych i użytkowych, nawet jeśli korzystamy z nich przez wiele lat. Konstrukcje aluminiowe są też odporne na korozję i bez problemu wytrzymują nawet najtrudniejsze warunki pogodowe, jak np. intensywne opady deszczu lub śniegu, wichury, duża wilgotność czy też długotrwałe narażenie na promieniowanie UV. Okna wykonane z aluminium są też odporne na niekorzystne czynniki mikrobiologiczne, co sprawia, że nie porastają pleśnią, mchem lub grzybem. I na koniec ostatni atut okien aluminiowych, czyli możliwość tworzenia nietypowych rozwiązań, np. konstrukcji narożnych z całkowicie niewidocznym słupkiem lub okien z ukrytym skrzydłem, w których widoczne są jedynie szyby.

Porównanie okien PCV, drewnianych i aluminiowych – co wybrać?

Jak widać, każdy typ okien charakteryzuje się nieco innymi parametrami użytkowymi, co przekłada się na ich zastosowanie. Niestety, każdy z model ma też swoje minusy, o czym warto pamiętać przy wyborze konkretnego produktu. O ile okna plastikowe są łatwe w czyszczeniu i nie wymagają większej konserwacji, o tyle nie są tak stabilne, jak np. te wykonane z drewna lub aluminium. Z tego powodu nie zaleca się tworzenia z nich większych konstrukcji okiennych, np. szerokich okien fasadowych. Co więcej, okna PCV zapewniają mniejszą termoizolację niż te wykonane z drewna, a modele w śnieżnobiałym kolorze mogą ulec zżółknięciu pod wpływem intensywnego użytkowania i kontaktu ze słońcem.

Jeżeli chodzi o okna drewniane, to tu największym mankamentem jest podwyższona wrażliwość na wilgoć, która może prowadzić do uszkodzenia zewnętrznej ramy okiennej, np. na skutek nadmiernej ekspozycji na deszcz lub parę wodną. Z tego powodu okna drewniane nie powinny być montowane ani w kuchni, ani w łazience, ponieważ w obu tych pomieszczeniach ramy okienne mogą zacząć gnić. Co więcej, okna drewniane wymagają regularnej konserwacji i pielęgnacji, ponieważ tylko w ten sposób mogą zachować swój piękny wygląd przez długi czas.

A co z oknami aluminiowymi? Tu również musimy pamiętać o drobnych niedogodnościach. Aluminium jest przewodnikiem ciepła i dźwięku, w związku z czym samo w sobie zapewnia obniżone parametry izolacyjne i sprawia, że okna mogą być zimne w dotyku. Pamiętajmy również o tym, że aluminiowe ramy okienne nie mogą być poddawane renowacjom czy też naprawom, w związku z czym jedyną opcją w przypadku ich uszkodzenia jest wymiana na nowe. I na koniec cena – aluminiowa stolarka okienna jest zazwyczaj najdroższym rozwiązaniem spośród wszystkich dostępnych na rynku. I chociaż w sprzedaży znajdziemy okna aluminiowe w konkurencyjnych cenach, to zwykle oferują one bardzo słabe parametry termoizolacyjne.

Okna drewniane, PCV czy aluminiowe – podsumowanie

Niezależnie od tego, na którą z powyższych opcji się zdecydujemy, musimy mieć na uwadze, że każdy z materiałów ma swoje zalety i wady. Okna plastikowe są tanie i łatwe w utrzymaniu czystości, jednak ze względu na mniejszą trwałość nie nadają się do tworzenia konstrukcji wielkogabarytowych. Okna aluminiowe zachwycają nowoczesnym designem i stabilnością, jednak ich minusem jest kiepska izolacja termiczna i akustyczna. Z kolei okna drewniane to synonim elegancji i znakomitej izolacji, jednak wymagają regularnej konserwacji i są wrażliwe na wilgoć.

Czy istnieje zatem rozwiązanie idealne? Osoby zadające sobie to pytanie powinny zwrócić uwagę na nowoczesne okna z aluminiową nakładką, które łączą w sobie cechy wszystkich trzech typów materiałów. Ich profile od wewnątrz są wykonane z plastiku lub drewna, natomiast od zewnątrz są osłonięte warstwą metalu, która zabezpiecza je przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i zapewnia większą ochronę antywłamaniową. Nakładki aluminiowe są dostępne w bogatej palecie kolorów, przez co można je z łatwością dobrać do stylistyki całej elewacji.

Scroll to Top