Producenci stolarki okiennej dużo mówią o technologiach, którymi naszpikowane są ich produkty. Wiele z nich jest niewidocznych na pierwszy rzut oka. W dzisiejszym tekście zajmiemy tym, co możemy ocenić od pierwszego wejrzenia. Jaki kolor okien wybrać, by stały się one integralnym elementem składowym wnętrza, a jednocześnie tworzyły spójną całość z bryłą budynku?
Technologia przede wszystkim
Dla osoby, która do tej pory nie miała dużej styczności z branżą budowlaną, wizyta w salonie sprzedaży sieci produkującej okna może być sporym szokiem. Nowoczesne okna różnią się pod kątem ogromu parametrów opisujących ich cechy funkcjonalne. Mowa o takich pojęciach jak chociażby: termoizolacyjność, izolacja akustyczna, trwałość, poziom zabezpieczeń czy opcje wentylacyjne — to one determinują poziom zadowolenia domowników. Za te i inne elementy odpowiadają przede wszystkim materiał, z którego zostały zrobione profile, okucia, akcesoria i pakiet szybowy. Różne są wreszcie rozmiary stolarki okiennej. Podsumowując ten fragment: nie wszystkie okna są takie same (zdecydowanie nie!), a ich różnorodne funkcjonalności i wymiary mają przełożenie także na cenę okien.
Kolorowy zawrót głowy
Budowa własnego domu wymaga sporych pokładów racjonalnego myślenia i zdrowego rozsądku, jednak – nie czarujmy się! – w życiu nie liczy się tylko oszczędność i funkcjonalność, ale także wygląd. Wątek estetyczny pojawia się także w stolarce okiennej, głównie za sprawą kolorów, chowanych zawiasów, różnych rodzajów klamek oraz tekstury ram. Dzięki tym zmiennym potencjał wizualny okien jest naprawdę duży. Pierwsze skrzypce w tym kalejdoskopie grają oczywiście kolory widoczne z daleka. Niektórzy producenci oferują imponującą paletę barw uwzględniającą kilkaset pozycji w specyfice RAL. Taki wybór może przyprawiać o zawrót głowy. Sprawdźmy więc, jak dopasować kolor okien, by ten dobrze korespondował z wnętrzami i elewacją.
Jaki kolor okien wybrać? Odpowiedź jest w tobie
Zacznijmy do tego, że dobierając konkretny kolor ram, możemy otrzymać bardzo różne efekty. To ważna decyzja, bowiem barwa stolarki okiennej może rzutować na pierwsze wrażenie gości, a przede wszystkim na samopoczucie domowników. Gra idzie więc o wysoką stawkę. Zatem jaki kolor okien wybrać? Serwisy i programy wnętrzarskie uginają się pod ciężarem sugestii autorstwa speców od aranżacji wnętrz. Z całą pewnością warto wziąć je pod uwagę, bo kryją one w sobie wiele uniwersalnych prawideł dotyczących ergonomii i estetyki. Nie zmienia to jednak sedna sprawy: to twój dom, ty znasz swoje gusta i guściki, czujesz swoje potrzeby i rozumiesz ludzi, którzy będą w nim mieszkać.
Jak dopasować kolor okien? – krótki poradnik inwestora
Dom to twoje królestwo i to ty decydujesz, jak je urządzisz. Jeśli potrzebujesz wsparcia w doborze koloru stolarki okiennej, możesz zasugerować się poniższymi wskazówkami. Przygotowaliśmy je, stosując kryterium różnych stylów wykończenia domu.
- W nowoczesnych domach najlepiej sprawdzą się okna z aluminium. Mają one smukłe ramy, które są dostępne w praktycznie wszystkich kolorach. Zwykle inwestorzy sięgają tu po różne odcienie szarości, podkreślając w ten sposób chłodny minimalizm wnętrz, które są schludne, gustowne i pozbawione bibelotów. Taka stylizacja sprawdza się też w przypadku aranżowania biura oraz pomieszczeń wykończonych w stylu loftowym i industrialnym.
- W aranżacjach prowansalskich i rustykalnych zdecydowanie lepiej odnajdą się okna imitujące barwy drewna lub po prostu okna drewniane. Z racji na lepszą funkcjonalność polecamy okna z PVC dostępne w szerokiej gamie „drewnianych” odcieni. W tym przypadku okna mogą korespondować z meblami, belkami sufitowymi, tarasem, schodami, podłogą, drzwiami wewnętrznymi, parapetami, żaluzjami i innymi elementami drewnianymi lub imitującymi drewno. O czym trzeba pamiętać przy takiej aranżacji? By nie przesadzić ze zbyt wieloma odcieniami drewna, bo w tym przypadku zbytni urodzaj może przeszkadzać.
- Jeszcze do niedawna styl skandynawski był na ustach wszystkich projektantów. Dziś wydaje się ustępować miejsca innym tendencjom. Osoby stawiające na skandynawską klasykę powinny przyjrzeć się bliżej nieśmiertelnej bieli. Alternatywnie można zastosować drewniane odcienie stolarki okiennej, jeśli w pomieszczeniu dominuje biel i jasne odcienie szarości. Białe ramy są „lekkie” i nieinwazyjne, przez co oddają scenę przeszkleniom i temu, co widać za oknem. Biel sprawdzi się również w stylu rustykalnym i klasycznym.
Okna dwukolorowe
Wiele aranżacyjnych dylematów rozwiązują okna dwukolorowe. Chodzi o takie okna, które z zewnątrz mają inny kolor niż we wnętrzach. Pozwala to na zachowanie spójności okien w bryle budynku (patrząc od zewnątrz), a jednocześnie na spersonalizowanie poszczególnych pomieszczeń, w których mogą panować różne stylizacje. Decydując się na okna dwukolorowe trzeba pamiętać, że kosztują one więcej niż standardowe okna, a do tego czas realizacji zamówienie może wynieść nawet 12 tygodni.