Gdzie instalować okna narożne ze słupkiem?

Okna narożne to konstrukcje, które od wielu lat cieszą się dużą popularnością wśród miłośników nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Widać to głównie na przykładzie okien narożnych ze słupkiem, które szturmem podbiły serca prywatnych inwestorów, poszukujących sprawdzonych sposobów na wpuszczenie do wnętrz jak największej ilości naturalnego światła dziennego. Czym charakteryzują się okna narożne ze słupkiem, kiedy warto je wybrać i czym różnią się od okien bez słupka?

Okna narożne ze słupkiem – raj dla naturalnego światła i komfortu użytkowania

Okno narożne, często określane również jako rogowe, to szczególny typ okna panoramicznego, instalowany w narożu budynku tak, że dwie tafle szkła łączą się ze sobą pod odpowiednim kątem (zwykle 90 stopni). W rezultacie zyskujemy duży, szerokokątny widok na krajobraz na zewnątrz – ogród lub taras. Z roku na rok konstrukcje te stanowią coraz popularniejszy element nowatorskich projektów architektonicznych, które z jednej strony podkreślają nowoczesny charakter całego budynku, a z drugiej zapewniają inwestorom komfort i wygodę podczas codziennego użytkowania.

Warto podkreślić, że planowany montaż okien narożnych zawsze należy uwzględniać na etapie projektowania budynku, ponieważ często zdarza się tak, że fakt ten wymaga zastosowania odpowiednich wzmocnień, nadproży lub specjalnej konstrukcji żelbetowej. Jeżeli chodzi o samą budowę okna narożnego, to ważnym elementem jest tu oszklenie, najlepiej w formie pakietu trzyszybowego wykonanego ze szkła hartowanego, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne działanie warunków pogodowych.

Wśród rozwiązań dostępnych na rynku możemy znaleźć okna narożne ze słupkiem oraz te bez słupka. W pierwszym przypadku zyskujemy konstrukcję ze specjalnym słupkiem umiejscowionym w narożniku, który zespala ze sobą pakiety szybowe, wzmacniając tym samym całą konstrukcję. Co ciekawe, chociaż najczęściej spotykamy się z szybami łączonymi pod kątem prostym (wynika to z naturalnej konstrukcji budynku), to zdarza się też, że są one zespolone pod innym kątem, czego przykładem są chociażby wykusze. Niezależnie od przyjętego wariantu zyskujemy jednak solidną konstrukcję, która dostarcza wysokich walorów użytkowych, jak również estetycznych.

Okno narożne ze słupkiem a okno bez słupka – różnice

Tym, co odróżnia okna narożne ze słupkiem od tych bez słupka, jest przede wszystkim zupełnie inna konstrukcja oparta na specyficznych rodzajach łączenia kątowego. Podczas gdy pierwsze elementy są łączone ze sobą przy pomocy słupa betonowego lub stalowego, okna bez słupka montuje się przy użyciu kleju łączącego przeszklenia w narożniku. Niestety, chociaż efekt wizualny w przypadku okien bez słupka jest imponujący, to sporym minusem może okazać się tu obniżona przenikalność ciepła, przekładająca się na większe straty ciepła i trudności w utrzymaniu pożądanej temperatury wewnątrz budynku.

Kolejna, mocno zauważalna różnica to sposób otwierania stolarki okiennej. Jeżeli chodzi o okna narożne ze słupkiem, to tu do dyspozycji mamy modele w wersji otwieranej lub nieotwieranej (tzw. fixy). Okna bez słupka niestety nie są otwierane, co przekłada się nie tylko na trudności w codziennym użytkowaniu (brak możliwości przewietrzenia pomieszczenia), jak i w utrzymaniu czystości (utrudnione mycie okien narożnych bez słupka, które znajdują się na piętrze).

Okna narożne ze słupkiem – atrybut nowoczesnego budownictwa

Okna narożne ze słupkiem to konstrukcje, które coraz częściej pojawiają się w domach jednorodzinnych utrzymanych w różnych stylach. Z jego zalet korzystają głównie te osoby, które stawiają na wysoką estetykę stolarki okiennej oraz możliwość wpuszczenia do wnętrz dużej ilości naturalnego światła dziennego. W większości przypadków takie okna są instalowane w salonie, gdzie mogą przyjmować postać funkcjonalnych drzwi tarasowych przesuwnych, stanowiących naturalną ekspozycję wnętrza na taras lub ogród. Okna narożne ze słupkiem są również doskonałym rozwiązaniem do kuchni, jednak w tym przypadku sporym ograniczeniem mogą okazać się wiszące szafki kuchenne, z których niestety trzeba będzie zrezygnować.

Okna narożne ze słupkiem – zalety i wady

Co skłania inwestorów do wyboru okien narożnych ze słupkiem zamiast konstrukcji bez słupka? Powodów, które przeważają za pierwszą opcją jest wiele. Te najważniejsze to:

  • dostęp do naturalnego światła dziennego i możliwość wpuszczenia do wnętrz nawet o 30% więcej promieni słonecznych w porównaniu do tradycyjnych konstrukcji okiennych;
  • piękny efekt przeszklonej ściany, która rozszerza widok na malowniczy krajobraz za oknem;
  • możliwość optycznego powiększenia wnętrza, co jest sprytnym zabiegiem np. w niedużym salonie z przejściem na taras;
  • uniwersalne zastosowanie i możliwość montażu w różnych pomieszczeniach (m.in. w salonie i kuchni);
  • wysoka wytrzymałość i termoizolacja w porównaniu do konstrukcji bez słupka (warunkiem jest tu odpowiednie docieplenie profilu narożnego);
  • atrakcyjna cena;
  • możliwość skomponowania z różnymi stylami architektonicznymi, począwszy od nowoczesnego, aż po klasyczny.

Czy to oznacza, że okna narożne ze słupkiem są pozbawione wad i zawsze powinniśmy nimi zastępować okna bez słupka? Niekoniecznie. Musimy pamiętać bowiem o tym, że okna narożne ze słupkiem:

  • wpuszczają mniej światła do pomieszczenia w porównaniu do okien bez słupka;
  • wyróżniają się mniej estetyczną konstrukcją, która może być negatywnie postrzegana przez niektórych projektantów wnętrz;
  • są droższe w porównaniu do zwykłych okien, a czas ich produkcji jest dłuższy ze względu na konieczność stworzenia specjalnej konstrukcji narożnej.

Okna narożne ze słupkiem – otwierane, nieotwierane, a może przesuwne?

W przeciwieństwie do konstrukcji okiennych bez słupka, które uniemożliwiają otwieranie, modele ze słupkiem dają nam szerokie pole do popisu pod względem budowy. Wybór konkretnego rozwiązania zawsze powinien być uzależniony od naszych indywidualnych potrzeb. Przyjmuje się, że na okna otwierane lub przesuwne warto zdecydować się przede wszystkim wtedy, gdy będzie to jedyne okno w danym pomieszczeniu, by móc w ten sposób je regularnie wietrzyć. Takie konstrukcje są również polecane do wnętrz na piętrze, co wynika głównie z kwestii praktycznych i możliwości wygodnego czyszczenia okien.

Nieotwierane okna narożne ze słupkiem to z kolei opcja, którą można rozważyć we wnętrzach na niskim parterze, ponieważ w tym przypadku będziemy mogli je w prosty sposób umyć, wychodząc na zewnątrz. Co więcej, możemy je zainstalować też wszędzie tam, gdzie zależy nam montażu okna narożnych o wysokiej termoizolacji, jednak bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów.

Okna narożne ze słupkiem – czy warto je wybierać?

Okno narożne ze słupkiem może okazać się dobrym rozwiązaniem, jednak wiele zależy tu od indywidualnych preferencji oraz możliwości architektonicznych danej przestrzeni. Podczas gdy małe okna narożnikowe będą się pięknie prezentować i zapewnią bardzo dobre parametry użytkowe, o tyle duże przeszklenia nie zawsze będą korzystną opcją, m.in. ze względu na mniejszą prywatność i ryzyko pogorszonej izolacji akustycznej. Z tego powodu decyzję należy zawsze rozpatrywać indywidualnie, uwzględniając wszystkie czynniki związane z użytecznością i estetyką tego typu konstrukcji.

Scroll to Top