Okna aluminiowe czy PCV?

Zakup stolarki okiennej to nie lada wyzwanie dla każdego inwestora, który planuje budowę lub remont domu. Trudno się dziwić – lista czynników, które należy uwzględnić przy wyborze konkretnego produktu, jest naprawdę długa. Ważne jest, aby okna nie tylko zdobiły samą elewację budynku i jego wnętrza, ale przede wszystkim służyły w idealnym stanie przez długie lata. Jednym z podstawowych pytań, jakie nasuwa się w temacie zakupu stolarki okiennej, jest to, jakie okna wybrać – PCV czy aluminiowe? Jak dopasować materiał wykonania, by okna były nie tylko estetyczne, ale też praktyczne?

Jakie okna są lepsze – PCV czy aluminiowe? Kwestie prawne i ekonomiczne

Każdy świadomy inwestor zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest przemyślany dobór stolarki okiennej, która spełnia wszystkie niezbędne parametry określone w przepisach prawnych. Wymagania te ustalone zostały w przepisach prawa budowlanego (m.in. art. 5.1), jak również w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. Zgodnie z tymi przepisami wszystkie pomieszczenia, których przeznaczeniem jest pobyt człowieka, powinny mieć dostęp do światła dziennego. Warto przy tym podkreślić, że wymagania te są indywidualnie dostosowywane w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia, jego powierzchni oraz kształtu.

Wybór okien do budynku jednorodzinnego lub przestrzeni biurowej powinien być uzależniony przede wszystkim od wartości wskaźnika przenikania ciepła Uw, który w przypadku okien nie może przekraczać 0,9 W/m2K. W połączeniu z fachowym, profesjonalnym montażem parametr ten gwarantuje zabezpieczenie pomieszczeń przed stratami ciepła. Bardzo dobra termoizolacja okien to zatem kluczowy czynnik, który pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania w sezonie zimowym, a latem umożliwia utrzymanie optymalnej temperatury, bez konieczności schładzania przestrzeni przy pomocy klimatyzatora lub wentylatora. Fakt ten również znajduje swoje odzwierciedlenie w oszczędnościach związanych z rachunkami za prąd. Jak pod tym względem wypadają okna PCV i aluminiowe?

Okna aluminiowe czy PCV? Zalety obu rozwiązań

Na początek kilka słów na temat okien plastikowych PCV, które od wielu lat uważane są za najpopularniejszy rodzaj okien dostępnych na rynku. Wynika to przede wszystkim z ich korzystnej ceny, a także nowoczesnej konstrukcji, która jest łatwa w utrzymaniu czystości i nie wymaga tak częstej konserwacji, jak np. drewniana rama okienna. Okna PCV wyróżniają się też bardzo dużą wytrzymałością, trwałością i znakomitą izolacyjnością cieplną oraz akustyczną. Ze względu na wysoką elastyczność okna plastikowe mogą być produkowane w różnych kształtach i rozmiarach, np. jako małe okna piwniczne lub nowoczesne okna tarasowe przesuwne.

Dużym zainteresowaniem wśród architektów i projektantów wnętrz cieszą się też okna aluminiowe, które często pojawiają się w realizacjach budynków użyteczności publicznej, biurowców i hoteli. Dziś znajdziemy je również w nowoczesnych budynkach jednorodzinnych, gdzie służą do wykonywania bardzo dużych przeszkleń. Jest to możliwe za sprawą specyficznych właściwości aluminium, które jest surowcem sztywnym, lekkim i odpornym na rdzę. Okna aluminiowe zapewniają niezwykłą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki pogodowe. Wszystko to sprawia, że są one świetnym wyborem do tworzenia konstrukcji wielkogabarytowych i fasadowych, gdzie znacznie lepiej radzą sobie z naciskiem i ciężarem dużych powierzchni w porównaniu do PCV.

Jakie okna do domu – aluminiowe czy PCV? Na co należy uważać?

Niestety, ani okna PCV, ani okna aluminiowe nie są pozbawione wad. Sporym utrudnieniem dla inwestora może być fakt, że okna z plastikowymi profilami nie są odporne na zmiany temperatury i mogą tracić swój oryginalny kolor pod wpływem intensywnej ekspozycji na promienie słoneczne. Okna plastikowe charakteryzują się też gorszą stabilnością i sztywnością w porównaniu do okien aluminiowych, w związku z czym nie są raczej polecane do tworzenia przeszkleń wielkogabarytowych.

Z drugiej strony, aluminium jest przewodnikiem ciepła i dźwięku, co oznacza, że okna wykonane z tego materiału wykazują gorszą izolacyjność cieplną w porównaniu do okien PCV. Jest to szczególnie odczuwalne w okresie zimowym, kiedy to elementy aluminiowe mogą być zimne i nieprzyjemne w dotyku. Minusem okien aluminiowych jest też fakt, że w sytuacji, gdy dojdzie do ich uszkodzenia lub zarysowania, konieczna jest wymiana całej konstrukcji okiennej. Okna wykonane z aluminium nie mogą być poddawane renowacji, jak np. okna drewniane, dlatego należy na nie uważać podczas codziennej eksploatacji.

Okna PCV z nakładkami aluminiowymi – złoty środek pomiędzy estetyką a wytrzymałością

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które zastanawiają się jakie okna wybrać – aluminiowe czy PCV – są nowoczesne okna PCV z aluminiową nakładką. Jest to nowa kategoria konstrukcji okiennych, w przypadku których profile wykonane są z polichlorku winylu, natomiast od zewnątrz umieszczana jest warstwa aluminiowa, która chroni profile przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego i korozją. Takie okna zapewniają bardzo dobrą ochronę antywłamaniową i świetną izolację cieplną na poziomie około 0,61 W/m2K.

Okna PCV z aluminiową nakładką to kompromis dla tych osób, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie konstrukcji okiennych oraz możliwości tworzenia przeszkleń wielkogabarytowych. Co ciekawe, dzięki takim produktom możemy projektować nie tylko imponujące okna tarasowe, ale też okna narożne, które doskonale komponują się z nowoczesnym wystrojem pomieszczeń. Plusem jest tu również możliwość doboru dowolnego kształtu i kolorystyki okien, przez co są one w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.

Jakie okna – aluminiowe czy PCV? Co wybrać?

Zakup stolarki okiennej to poważne przedsięwzięcie, które wymaga uwzględnienia wielu zmiennych, w tym przede wszystkim:

  • rozmiaru przeszklenia – w przypadku nowoczesnych, wielkogabarytowych konstrukcji okiennych znacznie lepszym wyborem są okna aluminiowe, które bardzo dobrze radzą sobie z dużym naciskiem. A co z oknami tarasowymi? Na co się zdecydować – okna HS PCV czy aluminiowe? Pod tym względem świetnie sprawdzą się okna aluminiowe, jak również tzw. okna hybrydowe, czyli modele z profilami wykonanymi z połączenia włókna szklanego oraz polichlorku winylu;
  • lokalizacji budynku – w pomieszczeniach położonych na parterze warto instalować okna aluminiowe lub okna PCV z nakładką aluminiową, które gwarantują wysoką ochronę antywłamaniową;
  • rodzaju materiału wykorzystanego do konstrukcji murów budynku – w obiektach, gdzie przeszklone są całe ściany, lepiej sprawdzają się okna aluminiowe, które są stabilniejsze w porównaniu do okien PCV;
  • ceny – okna PCV są wariantem korzystniejszym cenowo, a przy tym są łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Ostateczna decyzja związana z zakupem okien zawsze powinna uwzględniać wszystkie plusy i minusy obu rozwiązań, a także indywidualne uwarunkowania inwestycji oraz potrzeby danego inwestora.

Scroll to Top