Okna narożne to ciekawe konstrukcje stanowiące synonim nowoczesnego budownictwa. Zwykle stosowane są w niskich budynkach i apartamentowcach, gdzie stawia się na duże przeszklenia i jasne, przestronne wnętrza. Okna narożne występują w dwóch wariantach – ze słupkiem lub bez. Oba modele mają swoje plusy i minusy, a tym, co je różni, jest przede wszystkim nieco inna konstrukcja. Co dają nam okna narożne ze słupkiem i jakie są ich zalety?
Okna narożne ze słupkiem – czym są i jak wyglądają?
Okna narożne, powszechnie określane również mianem okien rogowych, to konstrukcje montowane w narożniku budynku, zazwyczaj pod kątem 90 stopni. W ostatnich latach coraz częściej stanowią one element nowoczesnych projektów architektonicznych, dzięki któremu do wnętrza wpada jeszcze więcej naturalnego światła dziennego. Ważną informacją jest fakt, że montaż okien narożnych należy zaplanować już na początkowym etapie projektowania domu, tak, aby móc zastosować odpowiednie nadproża, wzmocnienie stropu oraz specjalną ramę żelbetową, która jest zalecana w dużych przeszkleniach.
Okna narożne powinny posiadać podwójne oszklenie (a najlepiej pakiet trzyszybowy) wykonane ze szkła hartowanego, które zapewnia wysoką odporność na niekorzystne działanie czynników pogodowych. Co więcej, dzięki wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, producenci stolarki okiennej mogą dziś tworzyć różne typy okien narożnych, w tym m.in. okna narożne ze słupkiem. W narożniku takich okien umieszczony jest specjalny słupek, który zespala ze sobą pakiety szybowe i jest wsparciem dla całej konstrukcji okiennej. Zastosowanie takiego łącznika sprawia, że szyby mogą łączyć się ze sobą nie tylko pod kątem prostym, ale także pod innymi kątami, czego przykładem są wykusze.
Okna narożne ze słupkiem i okna bez słupka – różnice
Główną różnicą pomiędzy oknami narożnymi ze słupkiem oraz tymi bez słupka jest konstrukcja bazująca na innych rodzajach łączenia kątowego. Podczas gdy w tych pierwszych przeszklenia połączone są za pomocą słupa (np. betonowego lub stalowego), okna bez słupka montowane są przy użyciu specjalnego kleju, który łączy przeszklenia w narożniku. Warto jednak podkreślić, że mechanizm ten sprawia, że okna bez słupka wykazują znacznie gorszą przenikalność cieplną, która może okazać się sporym utrudnieniem ze względów ekonomicznych (większe straty ciepła) oraz technicznych (przepisy prawa wymagają, by współczynnik przenikania ciepła Uw dla okien nie przekraczał 0,9 W/m2K).
Kolejna kwestia, którą należy poruszyć, to możliwość otwierania okna. W przypadku okien narożnych ze słupkiem możemy zdecydować się na wariant otwierany lub nieotwierany, w zależności od indywidualnych preferencji. Niestety, okna bez słupka nie dają nam takiej możliwości, co może okazać się dużym problemem, np. jeśli okno zamontujemy na piętrze i będziemy chcieli je umyć. I na koniec cena obu typów okien narożnych. Modele ze słupkiem są zdecydowanie tańsze od tych bez słupka, co może być istotnym aspektem przy planowaniu budżetu na zakup stolarki okiennej.
Zalety okien narożnych ze słupkiem
Jak widać, sugerowanie się wyłącznie estetyką podczas zakupu okien narożnych może czasami okazać się przysłowiowym strzałem w kolano. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie kwestie techniczne związane z konstrukcją i użytkowaniem obu typów okien narożnych, by upewnić się, który wariant jest najkorzystniejszy w danej sytuacji.
Co dają nam okna narożne ze słupkiem? Oto ich główne atuty:
- zapewniają dostęp do naturalnego światła dziennego i wpuszczają do pomieszczeń nawet do 30% więcej promieni słonecznych w porównaniu do klasycznych okien;
- tworzą wspaniały efekt przeszklonej ściany i poszerzają widok na otaczający krajobraz;
- optycznie powiększają pomieszczenie, co jest szczególnie istotne w przypadku wnętrz o niewielkim metrażu;
- mogą być stosowane w różnych pomieszczeniach, w tym m.in. w kuchni, salonie lub biurze;
- dostępne są w różnych wariantach, np. jako okna otwierane, nieotwierane lub tarasowe;
- gwarantują większą wytrzymałość i termoizolację w porównaniu do okien bez słupka (pod warunkiem, że profil narożny jest prawidłowo docieplony);
- są korzystniejsze cenowo w porównaniu do okien narożnych bez słupka;
- podkreślają lekkość i nowoczesny charakter bryły budynku;
- świetnie komponują się z różnymi stylami architektonicznymi.
Wady okien narożnych ze słupkiem
Czy okna narożne ze słupkiem są dobrym wyborem dla każdego? Niekoniecznie. Osoby, które marzą o nieograniczonym widoku na okolicę, mogą czuć się zawiedzione, ponieważ okna narożne ze słupkiem wpuszczają mniej światła do wnętrza, co w rezultacie może zakłócać odbiór widoku za oknem. Co więcej, sama ich konstrukcja jest mniej estetyczna, przez co zdaniem niektórych projektantów nie do końca wpisuje się w nowoczesne trendy architektoniczne. Pewnych niedogodności można dopatrywać się również w cenie okien narożnych ze słupkiem, które są droższe w porównaniu do tradycyjnej stolarki, jak również w dłuższym czasie ich produkcji.
Okna narożne ze słupkiem – gdzie warto je montować?
Okna narożne ze słupkiem cieszą się największą popularnością w nowoczesnym budownictwie, jednak coraz częściej widzimy, że z powodzeniem można je wykorzystać również w budynkach aranżowanych w innych stylach. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, którym zależy na wysokiej estetyce oraz dużej ilości naturalnego światła, które będzie wpadać do pomieszczeń. Zazwyczaj okna narożne ze słupkiem są montowane w salonie, gdzie przyjmują formę nowoczesnych drzwi tarasowych przesuwnych, integrujących wnętrze z tarasem lub ogrodem. Są one również świetną opcją do kuchni, jednak tu należy pamiętać o tym, że instalując takie okna, będziemy musieli zrezygnować z podwieszanych szafek kuchennych.
Czy warto decydować się na okna narożne ze słupkiem?
Odpowiedź na tak zadane pytanie nie jest prosta, ponieważ wiele zależy pod tym względem od indywidualnych preferencji i potrzeb danego inwestora. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że nie jest to tanie rozwiązanie. Okna narożne należą do jednych z najdroższych konstrukcji okiennych dostępnych na rynku, chociaż w porównaniu do okien bez słupka są i tak korzystniejszą opcją.
Warto również podkreślić, że o ile niewielkie okna narożne ze słupkiem mogą okazać się ciekawym elementem dekoracyjnym, który podkreśli nowoczesny charakter całego budynku, o tyle duże przeszklenia nie zawsze są dobrym wyborem. Widać to zwłaszcza na przykładzie budynków położonych w pobliżu innych zabudowań, gdzie duże okna narożne zamiast otwierać domowników na otaczającą ich zieleń i naturę, to wprawiają ich w zakłopotanie ze względu na brak prywatności.
Nie da się jednak ukryć, że pod względem estetycznym okna narożne nie mają sobie równych. W związku z tym jeśli zależy nam na wniesieniu nutki nowoczesności i luksusu do swoich wnętrz, to zakup okien narożnych ze słupkiem może okazać się idealnym rozwiązaniem.