Zrównoważona produkcja, odpowiedzialność społeczna biznesu, korzystanie z odnawialnych źródeł energii – każde z tych zagadnień zyskuje na znaczeniu wśród przedsiębiorstw, dla których liczy się nie tylko satysfakcja klienta, ale też dobro całej planety. Co ciekawe, kwestia ekologii staje się dziś coraz ważniejsza również dla konsumentów, dla których bycie eko to już nie tyle chwilowy trend, ile raczej filozofia życia i chęć życia w zgodzie z naturą. Jak do tematu ekologii podchodzą producenci stolarki okiennej i czy okna PCV są ekologiczne?
Ekologia w produkcji okien
Proces produkcji okien, niezależnie od materiału ich wykonania, pochłania duże ilości wody, prądu i energii cieplnej, a także przyczynia się do emisji dwutlenku węgla, który trafia następnie do atmosfery. Z tego powodu w branży okiennej dużo mówi się na temat konieczności wdrażania zrównoważonej produkcji, ograniczającej zużycie tych surowców, których zasoby na Ziemi są coraz mniejsze.
Warto jednak podkreślić, że ekologiczne podejście do produkcji okien wiąże się nie tylko z wyborem odpowiednich materiałów, które będą łatwe w poddaniu recyklingowi i przyjazne dla środowiska naturalnego. Istotne jest tu też wprowadzanie energooszczędnych technologii i podejmowanie takich działań, które przyczynią się do zmniejszenia śladu węglowego. Może się bowiem okazać, że jeśli okna są wykonane z drewna, czyli materiału naturalnego i odnawialnego, a producent nie dba o zachowanie standardów środowiskowych, to będą miały niewiele wspólnego ze stolarką ekologiczną. Znacznie lepszym wyborem mogą okazać się wówczas okna plastikowe, które produkowane będą zgodnie z restrykcyjnymi wytycznymi i pozostawią po sobie mniejszy ślad w przyrodzie.
Okna PCV a ekologia – po czym poznać, że okna są ekologiczne?
Jak zostało wspomniane przed chwilą, nie zawsze jesteśmy w stanie postawić znaku równości pomiędzy oknami ekologicznymi a oknami drewnianymi. Chociaż drewno jest surowcem przyjaznym środowisku naturalnemu i nadającym się do utylizacji, to istotną kwestią jest tu sam przebieg procesu produkcji stolarki okiennej. Biorąc pod uwagę narastający problem związany z kryzysem środowiskowym, musimy pamiętać, że temat ekologicznej stolarki okiennej jest dziś rozpatrywany już nie tylko w kontekście materiału wykonania, ale też z uwagi na takie czynniki jak:
- energooszczędność;
- brak emisji szkodliwych substancji do atmosfery;
- wysoki współczynnik termoizolacji;
- maksymalna ochrona przed utratą ciepła;
- brak szkodliwego wpływu na zdrowie ludzi oraz zwierząt;
- możliwość poddania konstrukcji okiennej recyklingowi;
- trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, zapewniająca wieloletnią niezawodność;
- wdrażanie procesów zrównoważonej produkcji, ograniczającej zużycie wody, prądu i energii cieplnej.
Oznacza to, że mianem okien ekologicznych można dziś śmiało nazwać zarówno okna drewniane, jak i okna PCV oraz aluminiowe, które spełniają powyższe kryteria.
Ekologiczne okna PCV – czy są bezpieczne dla zdrowia?
Okna plastikowe PCV od wielu lat są uważane za jedno z najpopularniejszych rozwiązań w budownictwie, co wynika głównie z ich korzystnej ceny, wytrzymałości oraz łatwości w konserwacji. Niestety, ze względu na niechlubną historię i fakt, że proces rozkładu tworzyw sztucznych zajmuje wiele lat, okna PCV wciąż nie są uważane za rozwiązania ekologiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego. Jak wygląda to w rzeczywistości?
Jeżeli cofniemy się pamięcią do lat 80-90. ubiegłego wieku, zauważymy, że do produkcji okien plastikowych wykorzystywana była wówczas domieszka ołowiu, pełniąca funkcję stabilizatora w profilach okiennych. I chociaż ołów wzmacniał całą konstrukcję okienną, to był on również szkodliwy dla zdrowia i środowiska. Na szczęście dziś proces produkcji okien PCV wygląda zupełnie inaczej, a ołów jest wiązany w polichlorku winylu tak, że nie wykazuje już szkodliwego działania. Potwierdzeniem tego jest atest PZH, który otrzymują wszystkie produkty spełniające rygorystyczne normy produkcji.
Nurtującą kwestią dla wielu osób jest też temat uwalniania szkodliwych substancji do atmosfery podczas produkcji okien plastikowych. Owszem, nie można zaprzeczyć, że w procesie tym wydziela się chlorek winylu, który wykazuje właściwości toksyczne i rakotwórcze. Musimy jednak pamiętać, że użytkowane przez nas okna PCV nie emitują chlorku winylu, a także są pozbawione rtęci i kadmu. Z problemem uwalniania toksycznych substancji do otoczenia możemy zmierzyć się wyłącznie w trakcie pożaru, kiedy to polichlorek winylu poddany temperaturze powyżej 120°C może uwalniać szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne. Poziom toksyczności dymu, który powstaje w wyniku pożaru, nie jest jednak znacząco wyższy w porównaniu do sytuacji, w której spalane byłyby inne materiały.
Okna PCV a ekologia i energooszczędność
Z roku na rok Unia Europejska wprowadza coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące materiałów budowlanych, które mogą być wykorzystywane w trakcie budowy domów oraz mieszkań. Powodem tego jest m.in. problem zanieczyszczeń środowiska oraz malejące zasoby surowców odnawialnych. W związku z tym producenci okien plastikowych starają się dziś wdrażać takie rozwiązania, dzięki którym ich produkty są nie tylko synonimem wytrzymałości i bezpieczeństwa dla zdrowia, ale też gwarantem energooszczędności.
Jest to możliwe dzięki wysokiej termoizolacji okien PCV zapewnionej poprzez takie elementy jak:
- ciepłe ramki wykonane z tworzywa sztucznego;
- pakiety trzyszybowe charakteryzujące się niskim współczynnikiem przenikania ciepła Uw (0,5-0,7 W/m2K);
- potrójne uszczelnienie stosowane na całej długości profilu okiennego i w narożach;
- ciepły montaż.
Jak widać, wdrażanie nowoczesnych technologii sprawia, że ekologicznymi oknami można nazwać dziś już nie te wykonane z drewna, ale też te z innych materiałów, jak chociażby z polichlorku winylu. Warto również podkreślić, że okna PCV wcale nie emitują szkodliwych substancji, a do tego mogą być poddawane recyklingowi, co pozwala na ponowne wykorzystanie tworzywa do produkcji nowych produktów.