Jeszcze kilkanaście lat temu w polskich domach i mieszkaniach królowały okna wyposażone w pakiety dwuszybowe. Dziś coraz częściej widzimy jednak, że są one zamieniane na okna trzyszybowe, które stanowią swego rodzaju symbol nowoczesnego budownictwa. Z czego to wynika? Czym charakteryzują się okna trzyszybowe i czy warto się na nie zdecydować?
Okna trzyszybowe – nowa era komfortu termicznego w branży stolarki okiennej
Okna trzyszybowe to nowoczesne konstrukcje okienne, które zapewniają znacznie większe możliwości w zakresie termoizolacji w porównaniu do modeli dwuszybowych. Ich budowa bazuje na specjalnie opracowanym pakiecie szybowym składającym się z trzech tafli szkła zamkniętych w ramie. Tym, co wyróżnia ten pakiet szybowy na tle okien dwuszybowych, jest dodanie trzeciej tafli szkła, które tworzy dodatkową komorę wypełnioną gazem szlachetnym – argonem lub kryptonem. Oba te gazy wykazują doskonałe parametry izolacyjne, przez co wpływają na znaczne podwyższenie efektywności termicznej całej konstrukcji okiennej.
Warto przy tym podkreślić, że uzyskanie odpowiedniej termoizolacji w przypadku okien trzyszybowych jest uzależnione nie tylko od zastosowanego w nich pakietu szybowego, ale też od samego projektu ramy okna. Liczba komór wewnętrznych oraz materiały izolacyjne wykorzystane w profilu ramy wpływają w dużej mierze na wartość współczynnika przenikania ciepła Uw. W przypadku okien trzyszybowych jest on na tyle niski, że konstrukcje te mogą być wykorzystywane w projektach domów energooszczędnych, a często nawet w budownictwie pasywnym.
Zalety i wady okien trzyszybowych
Okna trzyszybowe to rozwiązanie, które nie bez powodu cieszy się coraz większą popularnością w branży stolarki okiennej. Jest to związane przede wszystkim z takimi kwestiami jak:
- świetna izolacja termiczna – zastosowanie dodatkowej tafli szkła oraz wypełnienie komór międzyszybowych gazem szlachetnym sprawia, że okna trzyszybowe stanowią doskonałą barierę dla ucieczki ciepła z pomieszczenia. Istotną rolę z punktu widzenia termoizolacji odgrywa również ciepła ramka dystansowa, która okala pakiet szybowy i zapewnia szczelne połączenie z ramą okna. Taka budowa okna trzyszybowego wpływa na spore oszczędności w kosztach związanych z ogrzewaniem pomieszczeń;
- poprawa komfortu akustycznego – okna trzyszybowe zapewniają bardzo dobrą izolację akustyczną, co jest szczególnie istotne w przypadku budynków położonych w pobliżu ruchliwej ulicy lub torów kolejowych;
- redukcja kondensacji – dzięki lepszej termoizolacji okna trzyszybowe ograniczają ryzyko kondensacji pary wodnej na powierzchniach wewnętrznych, co może zapobiegać problemom związanym z pleśnią i wilgocią w pomieszczeniach;
- przyjazność dla środowiska naturalnego – poprzez obniżenie strat ciepła okna trzyszybowe wpływają na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co jest korzystne dla środowiska naturalnego.
Pomimo licznych zalet musimy pamiętać, że okna trzyszybowe wiążą się też z pewnymi ograniczeniami. Po pierwsze, są one znacznie droższe i cięższe w porównaniu do okien dwuszybowych, przez co wymagają mocniejszej i solidnej konstrukcji okiennej. Świetnie sprawdzają się pod tym względem profile aluminiowe, które bardzo dobrze radzą sobie z dużymi obciążeniami. Warto również dodać, że pomimo lepszej termoizolacji pakiet trzyszybowy może wpłynąć na nieco mniejszą przepuszczalność światła. Wybierając okna trzyszybowe, warto zatem zwrócić uwagę na to, aby konstrukcje te posiadały wąskie, a zarazem wytrzymałe profile okienne o wysokim współczynniku Lt dla pakietu szybowego.
Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – co wybrać?
Rosnąca popularność okien trzyszybowych nie oznacza, że w każdej sytuacji powinniśmy decydować się na takie rozwiązanie. Jak zostało wspomniane wcześniej, okna z trzema szybami są droższe i cięższe od swoich dwuszybowych odpowiedników, przez co nie zawsze opłaca się je wybierać. Kiedy lepiej jest zdecydować się na okna dwuszybowe? Oto kilka przykładów:
- szukamy okien do pomieszczeń rzadko używanych, np. garażu, domku letniskowego lub pomieszczenia gospodarczego, które nie jest dodatkowo ogrzewane w sezonie zimowym;
- mieszkamy w starym budownictwie, gdzie z powodu braku odpowiedniej termoizolacji okna trzyszybowe nie wpłyną na poprawę komfortu termicznego;
- nie mamy zamontowanego licznika na grzejniku, co oznacza, że za ogrzewanie płacimy od m2 mieszkania (wówczas okna trzyszybowe i tak nie wpłyną na obniżenie rachunków za ogrzewanie).
Okna trzyszybowe będą z kolei lepszym pomysłem dla tych osób, które chcą oszczędzić na ogrzewaniu i mają ku temu odpowiednie warunki – dom posiada dobrą izolację termiczną, a w mieszkaniu zamontowany jest licznik na grzejniku. Na zakup okien trzyszybowych warto zdecydować się również wtedy, gdy zależy nam na utrzymaniu ciepła w konkretnym miejscu, np. przy oknie położonym w pobliżu łóżka lub w pokoju dziecięcym.
Podsumowując, okna trzyszybowe stanowią rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści, zwłaszcza jeśli priorytetem jest dla nas poprawa efektywności energetycznej i komfortu użytkowania pomieszczeń. Ich doskonała izolacja termiczna i akustyczna, jak również redukcja kondensacji sprawiają, że są one coraz częstszym wyborem wśród osób dbających o oszczędność energii i komfort mieszkalny.
Mimo wszystko zawsze powinniśmy pamiętać o odpowiednim doborze wysokiej jakości materiałów oraz profesjonalnym montażu, aby uniknąć potencjalnych problemów i zwiększyć trwałość oraz skuteczność działania okien trzyszybowych. Właściwie zaprojektowane i zainstalowane okna mogą przynieść wiele korzyści zarówno dla naszego budżetu, jak i dla środowiska, tworząc przyjemne i energooszczędne otoczenie mieszkalne na wiele lat.