Szyby zespolone stanowią kluczowy element nowoczesnej konstrukcji okiennej. Ich zadaniem jest utrzymanie optymalnej efektywności energetycznej, wysokiej izolacji akustycznej, a także komfortowego korzystania z okien. Obecnie na rynku stolarki otworowej dominują systemy okienne z dwiema lub trzema szybami zespolonymi, zróżnicowane ze względu na cenę oraz parametry użytkowe. Jakie korzyści niesie za sobą wybór okien dwuszybowych, a kiedy warto zdecydować się na okna trzyszybowe?
Okna dwuszybowe a okna trzyszybowe – charakterystyka
Okna dwuszybowe to klasyczne systemy okienne składające się z dwóch warstw szkła, pomiędzy którymi znajduje się przestrzeń powietrzna (lub gazowa), odpowiedzialna za utrzymanie odpowiednich parametrów termoizolacyjnych. Szyby są ze sobą solidnie połączone, co przekłada się na wytrzymałość oraz optymalną wartość współczynnika przenikania ciepła. Takie okna cieszą się dużą popularnością zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w obiektach przemysłowych oraz przestrzeniach użyteczności publicznej.
Jak sama nazwa mówi, okna trzyszybowe to z kolei konstrukcje zawierające dodatkową szybę, która również jest szczelnie zespolona z pozostałymi. W rezultacie zyskujemy okno o wysokiej izolacyjności termicznej, co znajduje swoje odzwierciedlenie w energooszczędności oraz wysokim komforcie termicznym w pomieszczeniu. Co ważne, okna trzyszybowe (lub czteroszybowe) są dziś rekomendowane do wszystkich ogrzewanych pomieszczeń, w których temperatura wewnątrz przekracza 16 °C.
Zalety okien dwuszybowych i ich wady
Niezaprzeczalną zaletą okien dwuszybowych jest ich korzystna cena. Mniejsza liczba przeszkleń znajduje swoje naturalne odzwierciedlenie w niższym koszcie produkcji oraz zakupu, co może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla osób o ograniczonych możliwościach finansowych. Atutem tego typu konstrukcji jest też niska waga, co może mieć duże znaczenie np. podczas prac montażowych.
Musimy jednak mieć na uwadze, że okna dwuszybowe mają więcej wad niż zalet. Kluczową kwestią jest tu dosyć wysoki współczynnik przenikania ciepła, który w wielu przypadkach przekracza 1 W/m2K, podczas gdy od 2021 roku wartość współczynnika Uw może wynosić maksymalnie 0,9 W/m2K. Co więcej, szyby dwukomorowe nie są w stanie zapewnić domownikom należytego komfortu termicznego, w efekcie czego pomieszczenia mogą szybciej oziębiać się w sezonie zimowym i przegrzewać latem. Fakt ten może znaleźć swoje odzwierciedlenie m.in. w wyższych rachunkach za energię.
Do tego wszystkiego dochodzi również kwestia akustyki. Okna z podwójnymi szybami mogą okazać się niewystarczające w przypadku budynków położonych przy ruchliwej drodze, w pobliżu lotniska czy też torów kolejowych.
Okna trzyszybowe – zalety i wady
Okna trzyszybowe to konstrukcje coraz częściej wybierane przez klientów, którym zależy nie tyle na niskiej cenie okien, ile na bardzo dobrych parametrach użytkowych. Główną zaletą okien trzyszybowych jest przede wszystkim wysoki współczynnik przenikania ciepła, który latem zapobiega wnikaniu gorącego powietrza do pomieszczeń, a zimą chroni przed wpuszczaniem podmuchów wiatru. W rezultacie w pomieszczeniach utrzymuje się stała temperatura, bez ryzyka strat ogrzanego lub schłodzonego powietrza.
Kolejną kwestią jest wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej, który przekłada się w dużej mierze na komfort wszystkich domowników. Wybór okien trzyszybowych to również wyraz troski o ekologię, ponieważ obniżając wysokość rachunków za ogrzewanie, możemy ograniczyć produkcję dwutlenku węgla przez urządzenia grzewcze zainstalowane w pomieszczeniu.
A co z minusami okien trzyszybowych, o ile takie istnieją? Sporym ograniczeniem dla niektórych może okazać się tu dość wysoka cena takich okien. Pamiętajmy jednak, że wybór lepszej jakości materiałów to inwestycja w dłuższą żywotność stolarki okiennej oraz lepsze parametry użytkowe. Co ważne, okna trzyszybowe są też znacznie cięższe w porównaniu do dwuszybowych i blokują więcej ciepła dochodzącego z zewnątrz. Czynniki te mogą wiązać się z koniecznością dodatkowego ogrzewania pomieszczeń w sezonie jesienno-zimowym.
Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – co wybrać? To zależy!
Najkorzystniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia zarówno inwestora, jak i producenta stolarki oraz ekipy montażowej byłby wybór jednego rodzaju okien do wszystkich pomieszczeń. Warto jednak pamiętać o tym, że poszczególne wnętrza mają nieco inne zastosowanie i pełnią zróżnicowane funkcje.
Z tego powodu wybierając okna do domu lub mieszkania, powinniśmy kierować się głównie przepisami techniczno-budowlanymi, ujętymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2022 roku. Jak wynika z jednej z wymienionych tu regulacji, w pomieszczeniach użytkowych nieogrzewanych lub ogrzewanych do temperatury nieprzekraczającej 16°C możemy stosować okna dwuszybowe o obniżonej izolacyjności.
W pozostałych pomieszczeniach w budynku korzystnym rozwiązaniem będą okna trzyszybowe, co potwierdza również WT 2021, czyli warunki techniczne dotyczące wymogów stawianych nowym budynkom. Od stycznia 2021 roku współczynnik Uw w oknach pionowych nie może przekraczać 0,9 W/m2K, co oznacza, że do pomieszczeń powinny być wybierane okna trzyszybowe lub czteroszybowe.
Zalety okien dwuszybowych i ich zastosowanie
Biorąc pod uwagę przepisy prawa budowlanego oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, możemy określić listę pomieszczeń, w których okna z podwójnym przeszkleniem będą wystarczające do zapewnienia należytej izolacyjności termicznej. Jest to rozwiązanie odpowiednie do takich miejsc jak:
- piwnica;
- spiżarnia;
- garaż;
- budynek gospodarczy;
- domek letniskowy.
W każdym z tych pomieszczeń okna trzyszybowe nie przyniosą większych korzyści, ponieważ termoizolacja nie jest w nich wymaga na tak wysokim poziomie jak w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych. Wystarczające będą tu zatem okna dwuszybowe, które spełniają obowiązujące normy i charakteryzują się optymalnymi parametrami użytkowymi.