Najważniejsze akcesoria do okien

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup okien plastikowych, aluminiowych czy też drewnianych, w każdym przypadku warto wzbogacić je o dodatkowe akcesoria. Te na pozór mało przydatne elementy mogą nie tylko odmienić wygląd okna, ale także zwiększyć komfort ich obsługi oraz poziom bezpieczeństwa. W jakie akcesoria do okien warto się zaopatrzyć i jakie korzyści niosą one za sobą ?

Z jakich elementów zbudowane jest okno?

Jeżeli popatrzymy na okno, zobaczymy zwykły przedmiot, którego głównym zadaniem jest ochrona pomieszczeń przed zimnem, dostarczenie im dużej ilości światła dziennego i zagwarantowanie bezpieczeństwa wszystkim domownikom. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości jest to zaawansowana technologicznie konstrukcja, która na przestrzeni ostatnich lat przeobraziła się z ze zwykłej ramy z szybą w niezastąpiony element każdego domu, łączący w sobie walory użytkowe i wizualne.  

Z czego zatem składa się okno? Co do zasady istotne są tu dwa elementy, czyli rama oraz skrzydło. Każdy z nich posiada również dodatkowe komponenty, takie jak profil, okucia, uszczelki (przylgowe i przyszybowe) oraz wzmocnienia stalowe. Warto też podkreślić, że skrzydło jest dodatkowo wyposażone w pakiet szybowy, listwę przyszybową oraz podkładki. Idąc dalej, w każdym pakiecie szybowym znaleźć można tafle szkła (dwie lub trzy, w zależności od pakietu szybowego), jak również gaz szlachetny (argon, krypton) oraz ramkę dystansową, które mieszczą się pomiędzy szybami.

Wspomniane wyżej elementy są niezbędne do stworzenia konstrukcji okiennej. Warto jednak wiedzieć, że nie są to wszystkie komponenty, które można zastosować w oknach. Ważne są tu także pewne akcesoria do okien, bez których ich obsługa czasami byłaby możliwa, ale na pewno byłaby mocno utrudniona.

Klamka do okna – gwarancja komfortu, estetyki i bezpieczeństwa

Co do tego, że każde okno powinno posiadać klamkę, raczej nikt nie ma większych wątpliwości. Mało kto wie jednak o tym, że klamka nie stanowi integralnej części okna i można ją w prosty sposób wymienić i dopasować do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Co dzięki temu zyskujemy? Otóż klamka ma duże znaczenie zarówno dla naszego komfortu podczas codziennej obsługi okna, a także dla wrażeń estetycznych oraz ochrony wnętrz przed włamaniem.

Podstawową zasadą doboru klamki okiennej jest dopasowanie jej do konkretnego modelu okna. Klamki powinny pasować zarówno kolorystycznie (tu można posłużyć się zasadą spójności lub kontrastu z ramą okna), jak i pod względem materiału wykonania. Warto przyjrzeć się tu również  kwestii kształtu klamki okiennej. Do dyspozycji mamy modele jednoramienne, które pasują tak naprawdę do każdego pomieszczenia oraz klamki dwuramienne, które są wybierane zwykle do wnętrz utrzymanych w klasycznej stylistyce.

W kwestii klamek okiennych warto poruszyć też wątek bezpieczeństwa i możliwości wzbogacenia ich o dodatkowe zabezpieczenia, jak np. zamknięcie na kluczyk oraz opatentowany mechanizm Secustik®, który utrudnia przedostanie się do pomieszczenia niepowołanych osób. Co ważne, funkcja ta zapewnia również jeszcze bardziej precyzyjną obsługę okna i wskazuje, kiedy okno jest rozszczelnione lub uchylone.

Okucia okienne – w jaki sposób wpływają na funkcjonalność stolarki okiennej?

Okucia to elementy znajdujące się pomiędzy skrzydłem a ramą okienną, które chociaż są praktycznie zupełnie niewidoczne, to mimo wszystko pełnią ważną rolę w całej konstrukcji okiennej. Okucia ułatwiają otwieranie i zamykanie okna, a do tego zapewniają dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniami, jak również przed wilgocią oraz zimnem docierającym z zewnątrz. Co ważne, okucia mogą być wzbogacone o dodatkowe elementy, które również wpływają na funkcjonalność i płynną pracę okien. Są to m.in.:

  • funkcja mikrowentylacji szczelinowej, która umożliwia rozszczelnienie kwatery okiennej na całym obwodzie, by móc w ten sposób utrzymać odpowiednią wentylację pomieszczenia. Co więcej, okucia z funkcją wentylacji szczelinowej zapewniają wyższy poziom ochrony antywłamaniowej i większy komfort użytkowania okna;
  • ukryte zawiasy, dzięki którym zyskujemy swobodę przy wyborze faktury oraz koloru okien. Niewidoczne zawiasy wpływają również na parametry izolacyjności cieplnej, eliminując tym samym mostki termiczne;
  • zatrzaski balkonowe stosowane w oknach balkonowych, które pozwalają na komfortowe domknięcie okien od zewnątrz.

Szyby funkcyjne – prosty sposób na metamorfozę wnętrza

Każdy z nas ma nieco inne oczekiwania względem konstrukcji okiennych, które planuje zainstalować w swoim domu lub mieszkaniu. By zyskać odczuwalne korzyści nie tylko na co dzień, ale  też w skali całego roku, producenci stolarki okiennej oferują dziś szereg rozwiązań w kwestii pakietów szybowych, które podwyższają właściwości termoizolacyjne okna, a do tego wpływają korzystnie na jego walory estetyczne.

Do wyboru mamy m.in.:

  • szyby energooszczędne, które wpływają na lepsze właściwości termiczne okna;
  • szyby dźwiękochłonne, które ograniczają poziom uciążliwego hałasu i zwiększają tym samym komfort życia;
  • szyby przeciwsłoneczne, które zapobiegają nadmiernemu przegrzewaniu się pomieszczeń i wpływają na estetykę budynku;
  • szyby ornamentowe wzbogacone o dowolne wzory, kolory i stopnie przezierności (np. szyby mleczne), przez co doskonale dopasowują się do potrzeb klienta.

Nawiewniki okienne – lepsza jakość powietrza w pomieszczeniu

Ostatnim elementem (na tej liście, ponieważ w rzeczywistości takich komponentów może być znacznie więcej), który warto rozważyć na etapie dobierania akcesoriów do okien, są nawiewniki. W każdym nowym budynku stanowią one standardowe wyposażenie, jednak dobra informacja jest taka, że można je w prosty sposób wmontować również w starsze ramy okienne.

Do czego służą nawiewniki? Ich zadaniem jest przede wszystkim wymuszenie prawidłowej cyrkulacji powietrza poprzez kontrolę dostarczanego świeżego powietrza z zewnątrz. W efekcie nie dochodzi do kondensacji pary wodnej na oknach, co sprzyja ochronie przed pleśnią i grzybami.

Wydawać by się mogło, że akcesoria do okien to jedynie dodatek, w który możemy, ale nie musimy inwestować. Czy tak to wygląda w rzeczywistości? Nie do końca. Pamiętajmy, że okna powinny być starannie dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań, dlatego zamiast rezygnować z własnego komfortu i zadowolenia, lepiej jest sięgnąć po sprawdzone rozwiązania w postaci dobrej jakości akcesoriów do okien.

Scroll to Top