Drewno to naturalny surowiec, który od wieków wykorzystywany jest w produkcji okien. Co ciekawe, pomimo wprowadzenia na rynek stolarki otworowej wielu innych, nowoczesnych i trwałych materiałów użytkowych, drewno wciąż cieszy się dużą popularnością i uważane jest za synonim luksusu. Z czego to wynika i dlaczego warto zainwestować w drewniane okna?
Jakie rodzaje drewna stosuje się do produkcji okien?
Drewno stanowi jeden z najstarszych surowców używanych w produkcji okien. Pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą mniej więcej z XIV wieku, kiedy to powstały pierwsze szklane okna z drewnianymi ramami. W miarę rozwoju architektury na budynkach coraz częściej pojawiały się misternie zdobione okna drewniane, wypełnione ciekawymi dekoracjami, na których zakup mogli pozwolić sobie wyłącznie najbogatsi.
Na przełomie ostatniego stulecia byliśmy z kolei świadkami ogromnej rewolucji w temacie materiałów używanych do produkcji okien. Na popularności zaczęły zyskiwać okna PCV, co wynikało przede wszystkim z niskiej ceny i łatwej eksploatacji konstrukcji okiennych z tworzywa sztucznego. Mimo wszystko okna drewniane ani na moment nie straciły na znaczeniu i dziś nadal mają opinię produktów prestiżowych i pożądanych wśród klientów.
Niesłabnąca popularność okien drewnianych to wypadkowa kilku czynników – wysokich walorów estetycznych, aspektów ekologicznych i świetnych parametrów użytkowych. Wszystkie te elementy można odnaleźć w różnych gatunkach drewna, które wykorzystywane są do produkcji okien. Wśród tych najczęściej wybieranych wymienić można:
- świerk – drewno świerkowe jest lekkie i miękkie, a przy tym zapewnia znakomitą wytrzymałość i korzystniejszą cenę, np. w porównaniu do sosny;
- sosna – drewno sosnowe jest trwałe, sprężyste i łatwe w obróbce. W rezultacie okna z drewna sosnowego są odporne na działanie wilgoci i zapewniają bardzo dobrą termoizolację;
- modrzew – drewno modrzewiowe uważane jest za najlepszy surowiec spośród wszystkich gatunków drzew iglastych. Piękne, regularne usłojenie sprawia, że modrzew świetnie prezentuje się w postaci ramy okiennej, która jest odporna na wilgoć i nie odkształca się pod jej wpływem. Niestety, drewno modrzewiowe jest stosunkowo rzadkim gatunkiem, dlatego też jest droższe w porównaniu do innych surowców;
- dąb – drewno dębowe jest z kolei najcenniejszym surowcem budowlanym wśród drzew liściastych. Dąb jest twardy i ciężki, odporny na wilgoć i ścieranie, a także zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną;
- meranti – jest to rodzaj drewna egzotycznego, które pozyskiwane jest zwykle z Indonezji, Malezji lub Filipin. Drewno meranti wyglądem przypomina mahoń, wyróżnia się bardzo dużą odpornością na wilgoć i znakomitą izolacją termiczną oraz akustyczną.
Zalety okien drewnianych – elegancki wygląd to nie wszystko
Piękne, klasyczne, misternie wykonane. Drewniane okna to konstrukcje, które od wielu lat przyciągają uwagę estetów ceniących sobie ich naturalną strukturę z delikatnym rysunkiem słoi, ciepły kolor oraz ponadczasowy wygląd, który wspaniale współgra z różnymi aranżacjami wnętrzarskimi. Za piękno drewna odpowiada również przyjemna w dotyku faktura, która z jednej strony podkreśla walory estetyczne pomieszczeń, a z drugiej podnosi standard całego budynku. Czym jeszcze charakteryzują się okna drewniane?
Właściwości izolacyjne okien drewnianych
Okna drewniane są bardzo szczelne i skutecznie wygłuszają dźwięki otoczenia, w efekcie czego chronią domowników przed nadmiernym hałasem dobiegającym z zewnątrz. Fakt ten jest szczególnie istotny dla osób, które mieszkają np. w pobliżu ruchliwej ulicy, torowiska tramwajowego lub zakładów produkcyjnych. Co ważne, okna drewniane wyróżniają się też niskim współczynnikiem przenikania ciepła, co w połączeniu z zastosowaniem ciepłych ramek dystansowych i wypełnieniem przestrzeni międzyszybowych gazami szlachetnymi gwarantuje im bardzo dobre parametry termoizolacyjne.
Warto również dodać, że drewno charakteryzuje się stosunkowo niską rozszerzalnością cieplną (niższa w porównaniu np. do aluminium), co oznacza, że surowiec ten mniej się rozszerza i kurczy pod wpływem zmian temperatury. Właściwość ta jest bardzo ważna w przypadku drzwi zewnętrznych oraz okien, które są mało podatne na odkształcenia pod wpływem zmian temperatury.
Okna drewniane – gwarancja trwałości i bezpieczeństwa
Okna drewniane oferowane dziś przez wiodących producentów stolarki okiennej są zabezpieczone nie tylko przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, ale także przed różnego rodzaju szkodnikami, które mogłyby zniszczyć drewno, np. przed kornikami. Jak wskazują eksperci, drewniane ramy okienne, które są regularnie pielęgnowane, konserwowane i impregnowane mogą przetrwać w idealnym stanie nawet przez 50 lat.
Kwestią, którą warto tu również poruszyć, jest bezpieczeństwo okien drewnianych. Na rynku coraz częściej spotykamy się z produktami wzbogaconymi o liczne zabezpieczenia antywłamaniowe, np. specjalne okucia z ryglami antywłamaniowymi umieszczonymi na skrzydłach i zawiasach lub szyby o podwyższonej ochronie antywłamaniowej. Dodatkowym elementem może być tu klamka ze specjalnym kluczykiem lub przyciskiem, która stanowi kolejną barierę utrudniającą włamywaczom dostęp do budynku.
Okna drewniane – przyjazne dla człowieka i środowiska naturalnego
Drewniana stolarka okienna charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem naturalnej infiltracji, dzięki czemu domownicy zyskują lepszą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Co ważne, ze względu na bardzo dobre parametry termoizolacyjne drewnianych ram okiennych, okna te są świetnie pasują do domów energooszczędnych, gdzie dąży się do redukcji zużycia energii i ciepła. Pamiętajmy również, że drewno nie wymaga dużych nakładów energii do stworzenia stolarki okiennej, co w efekcie wiąże się z mniejszym zapotrzebowaniem na energię zakładów przemysłowych.
Okna drewniane to częsty wybór nie tylko wśród miłośników aranżacji wnętrz w naturalnym klimacie, ale także wśród tych, którzy cenią sobie ekologiczne rozwiązania. Warto podkreślić, że z czasem drewno ulega naturalnemu rozkładowi, a jego odpady wykorzystuje się do produkcji innych produktów, np. papieru lub kartonu. Co więcej, producenci, którzy dbają o prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej, mogą mieć pewność, że prowadzone przez nich procesy produkcyjne nie mają niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne.
Okna drewniane – bogactwo kształtów, wzorów i kolorów
Nie każdy o tym wie, ale okna o niestandardowym kształcie są zwykle produkowane z drewna, a cała ich konstrukcja jest bardzo sztywna i wytrzymała. Okna drewniane mogą być formowane w dowolny sposób, a producentów nie ogranicza praktycznie żaden kształt. Szerokie pole do popisu dają również lakiery lazurujące oraz pełna paleta RAL, dzięki której możemy swobodnie wybierać takie wybarwienie stolarki, które w pełni sprosta naszym oczekiwaniom.
Jak widać, wybór okien drewnianych niesie za sobą wiele korzyści. Materiał ten jest wytrzymały, trwały i przyjemny w dotyku, a przy tym możemy mieć pewność, że pomimo chwilowych zawirowań w trendach architektonicznych przetrwa próbę czasu i zawsze będzie pasować do wystroju naszych wnętrz.